Akce kompostéry měla podle původního záměru odstartovat na přelomu června a července. Nečekané povodně však prodej pozdržely, a proto tento městský ekologický program, při kterém si lidé mohou koupit kompostér za pouhých 300 korun přijde na řadu teprve nyní.
Od středy 22. července mohou přicházet zájemci do budovy radnice na Masarykově náměstí v Novém Jičíně a na odboru životního prostředí, oddělení odpadů, ochrany ovzduší a zemědělského půdního fondu vyplnit formulář žádosti o poskytnutí domácího kompostéru K 390, jehož obvyklá cena přesahuje tisíc korun.
Kompostér o obsahu 400 litrů a výšce 110 centimetrů si však za výhodnou cenu nemůže odkoupit jen tak někdo. Nezbytné je splnit několik podmínek. „Žadatel musí být občanem Nového Jičína, vlastníkem nebo nájemcem zahrady na území města či městských částí. Nesmí mít vůči městu žádný dluh a nesmí být vyčerpána kapacita stovky kompostérů,“ vyjmenoval podmínky tiskový mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl. „Následně po vyplnění žádosti dostane zájemce potvrzení a nejlépe na pokladně města v prvním poschodí zaplatí tři sta korun. Zde mu bude vydáno také potvrzení o zaplacení,“ dodal Gabzdyl.
Po potřebném papírování si už mohou občané na základě potvrzení vyzvednout svůj vlastní kompostér a to ve Středisku veřejné zeleně na Palackého ulici. Středisko bude pro zájemce o kompostéry otevřeno každé úterý a čtvrtek od 6.30 do 16.00 hodin, tedy poprvé od čtvrtku 23. července.
Jako i jinde, i v tomto případě platí heslo, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Město totiž zakoupilo stovku speciálních nádob na výrobu domácího kompostu. Nestalo se tak však poprvé. „Podobný program jsme vyzkoušeli v letech 2006 a 2007, kdy jsme takto dodali na zahrady vždy po stovce kompostérů. Setkalo se to s velkým ohlasem a proto po roční přestávce akci kompostéry znovu rozjíždíme,“ vysvětlil místostarosta Nového Jičína Milan Šturm.
Podle slov tiskového mluvčího se město tímto způsobem snaží, aby například tráva, listí, větvičky a další bio odpad nekončil na skládkách nebo aby ho lidé nepálili. „Pokud z odpadu vznikne kompost, kterým si lidé zkvalitní půdu na zahrádkách, tak to je nejideálnější způsob,“ dodal Šturm.