„Vypadá to na úrodnou snůšku,“ chválí pilnost včel mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. A to i přesto, že se med před pár dny stáčel pouze z poloviny úlů, které město vloni v červnu pořídilo.

„Protože ještě v řadě rámků byly zavíčkované plody, tedy ještě nebyla zcela vylíhnutá včela, brali jsme med jen z jednoho a z poloviny druhého úlu. Rámky s medem jsme museli odvíčkovat od vosku a vložit do medometu. Druhou část úlů budeme stáčet do čtrnácti dnů,“ popsal proces letošního prvního medobraní pracovník odboru životního prostředí Jiří Schindler, který se nad rámec svých pracovních povinností stará i o včely.

Ilustrační foto.
Černá můra včelařů je tady. Krajem se šíří včelí mor
Ilustrační foto.
11 500 dětí. Novorozenců v regionu přibývá

Výsledek jejich práce v podobě medu pak putuje do sklenic, které si bude moci zakoupit veřejnost v návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Včelník se nachází v lesoparku na Skalkách a pravidelně k okolním květům vzlétá přibližně 150 tisíc včel.

„První snůška nebyla příliš výrazná, přinesla asi 15 kilogramů lesního medu,“ připomněla mluvčí Machková.

Kde konkrétně si netradiční památku na Nový Jičín mohou zájemci zakoupit, přiblížil místostarosta Ondřej Syrovátka. „Med ve formě dárků využíváme k propagaci města, ale letos, nejpozději během července, nabídneme větší část ke koupi v návštěvnickém centru,“ řekl.

V tomto roce by mělo proběhnout ještě jedno stáčení medu ze všech tří úlů, a to ve druhé polovině července.

Plochá dráha, Mistrovství České republiky jednotlivců, 13. května v Kopřivnici.
Kopřivnický plochodrážní ovál ožije extraligou družstev
Ilustrační foto
Bude na Vánoce dost kaprů? Rybníkáři vyhlížejí déšť