Vydávám se na Masarykovo náměstí od ulice Dolní brána. První podnik, který mám po ruce ještě před náměstím, je pizzerie a restaurant NANO. Z vlastní zkušenosti vím, že s platbou prostřednictvím karty tam v minulosti neměli problém. Situace se nezměnila. „Karty přijímáme běžně,“ ujišťuje servírka za pultem. Potvrzuje to i nálepka u vchodu s vyobrazením typů platebních karet.

Vcházím na náměstí a směřuji k Jídelně u Kocourků, která má ještě jednu provozovnu u zámku. Platební terminál položený na pultě a nálepka na dveřích jsou jasným signálem, že tady karty neodmítají. Ujišťují o tom i webové stránky podniku.

Varna pervitinu na Novojičínsku - července 2023.
Varna pervitinu na Novojičínsku. Policie zadržela čtyři lidi

Pokračuji podloubím a dostávám se k Martin Café. Už nálepka na vstupních dveřích naznačuje, že tu karty berou. „U nás se kartou platit dá,“ odpovídá na dotaz obsluha a dodává: „Pokud vím, tak i v Mexiku a v okolních podnicích karty berou.“ Zamířím tedy k nedaleké restauraci New Mexico, kde mě servírka rovněž ujišťuje, že u nich platit kartou lze. „Všude, kde jsem pracovala, tak se kartou dalo platit. Teď se pořád mluví o tom, že podniky ruší placení kartami, ale já o tom nevím,“ dodává.

Další kavárnou na Masarykově náměstí v Novém Jičíně je Caffè Caffè v objektu Návštěvnického centra. Možnost platby kartou oznamuje už nálepka u vstupu, muž za barem to potvrzuje.

Rekonstrukce mostu v ulici Kpt. Jaroše v Kopřivnici - 10. července 2023.
VIDEO: Oprava mostu v centru Kopřivnice, řidiče i cyklisty čekají objížďky

Opouštím náměstí a mířím k hotelu Praha. V tamní restauraci brali karty odjakživa, a je tomu tak pořád. V nedaleké Žerotínově ulici je restaurace Cechovní dvůr. I tam je zákazník zpraven o možnosti platby kartou už při vstupu. Stačí zahlédnout nálepku. Číšník uvnitř restaurace s úsměvem kýve, že platba kartou je možná.

Poslední zastávku dělám opět na Masarykově náměstí, v podloubí bývalého hotelu Jelen. Přicházím k restauraci a koktejl baru The Stag. Opět mě zaujme viditelně umístěná nálepka na vstupních dveřích, která informuje o možnosti platby kartou. Když se ptám obsluhujícího mladíka, zda tu mohu fotografovat a vysvětluji mu, proč, přidává k souhlasu i ujištění, že karta se u nich neodmítá.

Opouštím Nový Jičín s vědomím, že minimálně v centru města se člověk nají a občerství bez problému i když u sebe zrovna nemá hotovost. Stačí mu platební karta.