Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín se staví za požadavky Libhoště

Nový Jičín - Vybudování plnohodnotné křižovatky v oblasti obchodního centra Hypernovy v Novém Jičíně v návaznosti na tamní průmyslovou zónu se podařilo prosadit novojičínské radnici.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Oprava silnice první třídy I 48.Foto: Deník/Pavel Karban

Křižovatka, o která zástupci novojičínské radnice jednali na ministerstvu dopravy, by měla zejména podchytit nárůst dopravy směřující na obec Libhošť, místní část Nového Jičína, a zpět. Zvýšený pohyb dopravy se očekává v souvislosti s rekonstrukcí čtyřproudové silnice I/48 na rychlostní komunikaci R 48 v úseku Bělotín – Rychaltice. Zmíněný úsek bude správce silnice I/48, kterým je Ředitelství silnic a dálnic Ostrava, rekonstruovat kvůli probíhající výstavbě dálnice D 47 v letech 2010 až 2013.

Zvýšené dopravní zátěže se obávají zejména obyvatelé Libhoště, kteří nesouhlasí s vedením obslužné komunikace přes obec s případným plným průjezdem vozidel ve směru od obce Sedlnice a zpět. To například hrozí v případě, že dojde k mimořádnému uzavření R 48 v důsledku havárie. Libhošťští se proti těmto zásahům v minulosti bránili i peticí, kterou adresovali Ředitelství silnic a dálnic i ministerstvu dopravy a vyvolali s nimi i řadu jednání.

„Stávající komunikace je nevyhovující a je vybudována na nestabilním podloží,“ uvedla nedávno Petra Blažková, zástupkyně osadního výboru Libhoště. „Její stav tak neodpovídá předpokládané zátěži a frekvenci vozidel. Zvýšený provoz nákladních a osobních automobilů nepochybně způsobí její narušení. To se projevuje již nyní jejím odlamováním a propadem části krajnice vozovky,“ doplnila Blažková s tím, že zvýšený počet vozidel v obci způsobí i větší hluk a prašnost.

„Námitka, že by na souběžných komunikacích nižších tříd mělo docházet k zásadním dopravním zatížením, je podle našeho názoru, spekulativní. Podružné komunikace nebudou určeny pro tranzitní dopravu a lze je vhodnými opatřeními upravit tak, aby komunikace takovou dopravu nepřitahovaly,“ reagovala na petici tehdejší mluvčí kraje Tereza Hlaváčová s tím, že problematika silnice I/48 spadá primárně do působnosti státu.

Obyvatelé Libhoště již delší dobu upozorňují i na chybějící chodníky v obci. Jejich požadavky podporuje i město Nový Jičín. „V souvislosti se snížením dopravního zatížení v této oblasti, hlavně v nákladní dopravě, jsme intenzivně jednali se zástupci Moravskoslezského kraje. Jedním z kroků ke zlepšení stávající dopravní situace bude i účast na výstavbě chodníkového tělesa, bezpečnostních pruhů či zpomalovacích přechodů pro chodce. Zvažuje se i případné zpracování hlukové studie. V minulosti se již jedna dělala. Zjistíme, zda je nutné ji dopracovat a udělat ještě jednu,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Milan Šturm. „Město studii na chodníky v obci zajistí. Chceme na to peníze od správce komunikace, tedy kraje, či z evropských fondů,“ doplnil další z místostarostů Nového Jičína Vladimír Bárta.

Jaká bude definitivní podoba rekonstrukce silnice I/48, nyní zcela jistě nikdo neví. „V důsledku požadavků Ředitelství silnic a dálnic pravděpodobně dojde ke zrušení sjezdu do Libhoště, pravděpodobně bude uzavřen i sjezd a nájezd v Borovci, i když v současné projektové dokumentaci ještě existuje,“ naznačil Šturm.

Autor: Ellen Weissbrodová

Místo události:
14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení