Po silnici první třídy I/57, spojující Valašsko s Opavskem, projede denně třináct tisíc vozidel, což se citelně projevilo na špatném stavu vytížené vozovky. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozhodlo o rekonstrukci silnice a položení nového asfaltového koberce, jehož se řidiči dočkají téměř po celé délce komunikace.

Týdny prací však zatíží jak dopravu ve městě, tak motoristy při objížďkách. „Co se dá dělat, dneska se opravuje všude. Ale nezdá se mi, že by byl ten stav až tak špatný, jen v některých místech jsou koleje a někde nějaká díra. Samozřejmě to ale bude o sto procent lepší,“ myslí si Radek Meca, který Novým Jičínem projíždí téměř každý den.

Opravy v celkové výši 40 milionů korun rozdělilo ŘSD do tří etap. Ta první začne v pondělí 9. srpna v Šenově u Nového Jičína v blízkosti společnosti LARI až po kruhový objezd č. 2 u ulice Novosady.

„Při frézování a dalších přípravných pracích nebude doprava odkloněna, až při pokládání podloží a asfaltování však začne platit objížďka přes starou Dukelskou ulici, část ulice Dolní Brána a Schwarzovu ulici k rondelu Novosady,“ informoval mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl s tím, že kamiony nad 7,5 tuny by měly být odkloněny na silnici I/35 mezi Hranicemi na Moravě a Valašským Meziříčím.

Na druhou etapu se pracovníci přemístí mezi rondely 2 a 3, ulice Novosady a Msgr. Šrámka. „Následující úsek mezi rondely 3 a 4 byl opravován nedávno, a proto se mu silničáři nyní vyhnou,“ poznamenal Gabzdyl. Poslední část oprav povede okružní křižovatkou číslo 4 u Domu lékařů až po křižovatku ulic Revoluční a Žilinské, nacházející se na výjezdu z města na Valašské Meziříčí.

„Řidiče moc žádáme o trpělivost a sledování dopravního značení,“ obrací se k motoristům místostarosta Milan Šturm. Během pracovních dnů by se řidiči objížděk dočkat neměli, neboť nejnáročnější práce plánuje investor realizovat v soboty a neděle.

„Pokládka živičných vrstev bude prováděna o víkendech za plné uzávěry podle jednotlivých úseků. Veškerá další příprava bude prováděna přes pracovní dny na částečné omezení,“ potvrdila tisková mluvčí ŘSD Martina Vápeníková a jedním dechem dodala: „V případě nevhodných klimatických podmínek se bude pokládka těchto vrstev automaticky posouvat na další víkend. Kruhové objezdy budou vyfrézovány také o víkendech za plné uzávěrky.“

Rozsáhlé opravy silničního tahu by měly skončit do konce srpna. Pokud se však práce protáhnou, což je v důsledku závislosti silničářů na počasí klidně možné, je investor s radnicí domluvený na přerušení prací v době konání městských slavností první zářijový víkend.

„Další zimu by už silnice zvládla jen stěží, takže oprava přišla za minutu dvanáct. Ještě jednou prosím o toleranci a bezpečnou jízdu. Měsíc nepohodlí bude odměněn kvalitní vozovkou, po které tak dlouho voláme,“ uzavřel místostarosta Šturm.