VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neděle 16. května na Novojičínsku

Novojičínsko /FOTOGALERIE/ - V Novém Jičíně byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. Hasiči čerpali vodu ze sklepů v některých oblastech okresu a rovněž stále pomáhají chystat pytle s pískem.

16.5.2010 1
SDÍLEJ:

Štramberk - neděle 16. května před 19 hodinou.Foto: Deník/Jana Hromočuková

23.25 V Odrách nejde elektřina.

23.20 Lubina se o další tři centimetry zvedla, stav vody je z 23 hodiny. Lubina v obci Petřvald nyní dosahuje výšky 194 cm. (jah)

23.01 Stav Lubiny v Petřvaldu 22:40 je voda na 192 cm. Bohužel Lubina se zvedá, zatímco Jičínka klesá. (jah)

22.55 Ve Fulnek nejde elektřina, pravděpodobně je to následek silného větru, který stále fouká a to od 18 hodin. (vru)

22:46 Na všech třech tocích, které svou hladinou přesáhly 3. SPA, tedy stav ohrožení, eviduje Povodí Odry pokles vody. Sedlnice například k 22.20 hodin klesla na 283 centimetry a nachází se už jen 3 centimetry nad 3. SPA. Znatelný úbytek vody má Jičínka, která z 304 centimetrů klesla na 282 a má sestupnou tendenci. Třetím tokem, kde byl vyhlášen stav ohrožení, je Lubina v Petřvaldě. Hladina zde sestupuje velmi pozvolna a zatím se zastavila na 189 centimetrů. Naproti tomu má Odra v Odrách už 180 centimetrů. Do 1. SPA jí chybí ještě 20 centimetrů. Špatné zprávy jsou také z Bílovce. Bílovka by měla mít totiž 190 centimetrů a dosáhla tak 2. SPA. (vru)

22.30 Novojičínský tiskový mluvčí Josef Gabzdyl: V poslední hodině došlo na řece Jičínce ke zklidnění situace. Hladina klesla o patnáct centimetrů a má tendenci v tomto trendu pokračovat. Retenční nádrž ve Starém Jičíně na Grasmance je plná, přetéká bezpečnostní přeliv, ale dramatická situace se nečeká.Hydromoteorologové předpovídají sice srážky, ale slabší intenzity, které nezvednou hladiny. Oblačnost nad Polskem se prý rozpadá. Zítra však má stále pršet, proto všichni zachovávají ostražitost.

22.27 Ve Vlčovicích je druhý stupeň povodňové aktivity, proto zasedla povodňová komise v Kopřivnici. Hasiči pytlují písek v obci. V Kopřivnici je pro občany písek k dispozici. Kdyby náhodou pochyběl, poskytne písek Nový Jičín. Ve Vlčovicícj jsou na místě hasiči. (jah)

22.17 Čestmír Vlček, tiskový mluvčí Povodí Odry: Na Novojičínsku podle posledních informací Jičínka začala klesat. Má tedy po kulminaci, ale stále zůstává na třetím povodňovém stupni. Ale to, že začala klesat je každopádně velmi dobrá zpráva, uvidíme, jak dlouho to vydrží.
Lubina v Petřvaldu, tam je také třetí stupeň povodňové aktivity. V Sedlnicích je taktéž vyhlášen třetí stupeň. Naopak Bílovka v Bílovci je na prvním stupni, takže nijak dramatické to tam zatím není. Prognóza na další dny je taková, že by mělo stále pršet, do zítřka by mělo spadnout dalších pětatřicet milimetrů, nebo do pětatřiceti, záleží samozřejmě na místě. Proto by se hladiny ještě mohly o něco zvednout. Protože to co naprší, to steče, jelikož zem je nasycená vodou. Od včerejška napršelo padesát až osmdesát milimetrů, nyní má dalších pětatřicet, do úterý potom ještě pětadvacet, takže uvidíme, jak se to všechno ještě vyvine. Protože to není málo, ale záleží taky na tom, jak rychle ty srážky spadnou. Pokud to bude nějaké drobnější ,stihne to odtékat, pokud by to ale spadlo najednou, mohlo by to na hladiny řek mít vliv.

Jinak podle všeho také v Kopřivnici zasedla povodňová komise…

22.00 Jičínka klesá, Lubina a Sedlnice stoupají Dobrá zpráva pro obyvatele Nového Jičína a okolí. Jičínka klesla k 21.40 hodin o 11 centimetrů na 289. Je to již druhý zaznamenaný pokles od 21. hodiny. Špatná zpráva pro obyvatele Sedlnic a Petřvaldu je ta, že toky Lubina a Sedlnice stouply o několik centimetrů. Sever Povodí Odry ukazuje na toku Lubiny hodnoty 190 centimetrů, což je o pět více než v 21 hodin a na toku Sedlnice 283 centimetry. (vru)

21.50 Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, Petr Faster: Hasiči jsou v pohotovosti, na Novojičínsku jezdí, sem tam čerpají nějaké zatopené sklepy nebo odklízejí popadané větve. A to je v podstatě všechno. Momentálně je nejvíce starostí ve dvou obcích na Novojičínsku, kde byly vyhlášeny třetí stupně povodňové aktivity. Je to v Bartošovicích a ve Skotnici. Vzhledem ke skutečnosti, že na území celého Moravskoslezského kraje, tak jsou hasiči v permanenci . K evakuaci na Novojičínsku zatím nedošlo.

21.45 Nově je uzavřena silnice mezi Novým Jičínem a Životicemi u Nového Jičína. (jah)

21:42 Ohrožení také v Sedlnicích. Sedlnice v Sedlnicích nakročila do 3. SPA, a to s hladinou 281 centimetr (stav k 20:20). Stav ohrožení trvá na Jičínce, kde se hladina drží na třech metrech a na Lubině v Petřvaldě s hladinou ve výšce 188 centimetrů. (vru)

21.32 Jičínka klesla. Správci serveru Povodí Odry poskytli aktuální orientační data k průtokům potoků a říček na Novojičínsku. Data se vztahují k 21. hodině. Odra v Bartošovicích se stále drží na 406 centimetrech. Bílovka v Bílovci stoupla o sedm centimetrů na 186. Je zde vyhlášen první stupeň povodňové aktivity (SPA). Husí potok má hladinu ve výšce 106 centimetrů a do SPA se nedostává ani nyní. Odra v Odrách je na 175 centimetrech a stejně jako Husí potok není v povodňové aktivitě. Lubina v Petřvaldě však dosáhla 3. SPA, tedy ohrožení. Její hladina je na 185 centimetrech. Podle statistik klesla hladina Jičínky o 4 centimetry. Průtok se zmenšil asi o pět kubických metrů za vteřinu. Sedlnice se drží na 2. SPA se 279 centimetry a průtokem 31,3 kubických metrů za vteřinu. (vru)

21.16 Třetí povodňový stupeň byl podle serveru Povodí Odry vyhlášen také v Petřvaldě na Lubině. Podle informací by měla její hladina vystoupat až na 183 centimetry (stav k 20.40 hod). Průtok by se měl pohybovat okolo 109 kubických metrů za sekundu. (vru)

21.10 Novojičínský tiskový mluvčí, Josef Gabzdyl: V Novém Jičíně i okolí stále prší a hladiny vodních toků se dále zvedají, i když ne tak výrazně jako odpoledne (17.00-18.00 o 40 cm, 20.00 – 21.00 o 5 cm). Prognózy však nejsou dobré. Řeka Jičínka se vylila na pomezí městské části Žilina a obce Životice u Nového Jičína, a říčka Zrzávka v městské části Bludovice na dvou místech. V obytných částech budov zatím voda není hlášena.

Město občanům rozváží pytle s pískem, případně si pro pytle jezdí občané do novojičínských technických služeb. Písek a pytle byly složeny i u restaurací v nejpostiženějších městských částech. Lidé mají strach, i když je zřejmé, že tyto případné záplavy se zdaleka neblíží loňským bleskovým, spíše jde o variantu z roku 1997, tedy dlouhotrvající vydatné deště. Záleží však na dalších srážkách v Beskydech.

Město připravuje i případné evakuační středisko v tělocvičně na ZŠ Jubilejní, zatím však nebylo využito a ani se k těmto problémům výrazně neblížíme.

21.00 Neprůjezdná je také silnice od Borovce až po konec Sedlnice, na cestě je 30 cm vody. (edm)

20.56 Cesta mezi Novým Jičíně a Kopřivnicé v Závišících je uzavřena. (edm)

20.54 Novojičínský tiskový mluvčí Josef Gabzdyl: Pytle a písek jsou rovněz složeny i u restaurace Koruna v Loučce a u restaurace U Mola v Žilině. Písek si tedy můžete sami napytlovat, přivezte si jen lopaty. Jde o desetikilogramové pytle, kterých se do osobního vozu vejde přibližně dvacet až třicet. Město děkuje za pochopení.

20.20 Podle informačního serveru Povodí Odry, které mapuje stavy a průtoky na zdejších tocích, jdou hladiny potoků i říček na Novojičínsku nahoru. Nejvíce je toto znát na Jičínce, kde se hladina zvedla od 20 hodin o 6 centimetrů na celkových 310 centimetrů (stav k 20.20 hod). Podobný nárůst lze pozorovat i v Petřvaldě a Sedlnicích. Tamější toky se během několika minut zvedly o několik centimetrů. V Petřvaldě je to o 4 (stav k 20.20 hod) a v Sedlnicích o pět centimetrů. Oba potoky jsou již delší dobu ve druhém povodňovém stupni. Do třetice je vyhlášen stav pohotovosti i na Odře v Bartošovicích. Hladina se tam zastavila na 406 centimetrech. První stupeň povodňové aktivity je vyhlášen v Bílovci. Husí potok ve Fulneku se drží i nadále mimo tyto stupně. (vru)

20.10 Hladina Jičínky se pobyhuje na 304 centimetrech a zvedla se v posledních dvou hodinách o 24 centrimetrů. (vru)

20.04 Městský rozhlas hlásí o možnosti odběru pytlů s pískem, které si lidé mohou vyzvednout v Technických službách na Suvorovově. Pokud občané potřebují větší množství, které si nemohou odvézt, nechť volají na telefonní číslo 602 765 080.

19.00 Během několika desítek minut se přelije retenční nádrž na Grasmance ve Starém Jičíně, žádáme občany v městské části Loučka, aby si odvezli automobily stojící podél vodního toku a nepohybovali se na nebezpečných místech.

18.50 Novojičínský tiskový mluvčí, Josef Gabzdyl: Na Jičínce v Novém Jičíně byl vyhlášen třetí povodňový stupeň, na Stranickém potoku v městské části Straník, na Zrzávce v městské části Bludovice a na Grasmance v Novém Jičíně jsou druhé stupně.

Na radnici zasedla povodňová komise, ve spolupráci s hasiči byly spuštěny varovné sirény a občané jsou o situaci informováni prostřednictvím městského rozhlasu a dalších médií. Lidem bydlícím u vodních toků se budou rozdávat pytle s pískem.

Podle informací asi před půlhodinou je koryto Jičínky v městské části Žilina plné, v Novém Jičíně ještě je několik desítek centimetrů rezerva, ale stále prší a hladiny se dále mají zvedat.

Prognózy meteorologů

Okres se po poklidné sobotě, která se obešla bez přeháněk a bouřek, opět probudil do deště. Prognózy meteorologů se bezchybně vyplnily a již v noci ze soboty na neděli začal na obce Novojičínsku opět padat déšť.

„V noci ze soboty na neděli by srážky, které během pátku ustanou, měly začít znova. Neděle pak podle předběžných předpovědí proprší celá a situace se o moc nezlepší ani v pondělí, možná že srážky budou malinko slabší, ale pršet ještě určitě bude,“ předpovídala v pátek dopoledne meteoroložka Eva Koblihová.

Několikadenní, téměř nepřetržitý déšť se samozřejmě projevil také na hladinách některých řek. V sobotu byla nejvyšší hladiny vody naměřená na řece Odře v Bartošovicích. Protože se vyšplhala až na druhý povodňový stupeň, zkomplikovala tam pořadatelům tradiční Otevírání Poodří.
Naopak řeka Lubina v obci Petřvald klesla a první povodňový stupeň, který byl naměřen v pátek 14. května, následující den, tedy v sobotu, již aktuální nebyl.

V neděli se ale kvůli dalším dešťům hladiny řek opět zvedly. Podle slov Čestmíra Vlčka, tiskového mluvčí Povodí Odra, ale zatím žádné dramatické stoupání a vylévání se z koryt nehrozí. „Dalo by se říci, že na Novojičínsku toho zatím moc nového není,“ uvedl v nedělním rozhovoru Vlček a pokračoval: „Řeka Odra se v Bartošovicích stále drží na druhém povodňovém stupni. Jen Lubina v Petřvaldu se po včerejším poklesu znovu o něco zvedla, ale zatím nejde o nic závažného, je zde vyhlášen pouze první stupeň povodňové aktivity.“

Vlček vzápětí také potvrdil, že k nějakým dramatickým zvratům by v nejbližší době dojít nemělo. „Na Novojičínsku, přesto, že srážky začaly již v noci, se hladiny zvedat mohou, ale žádná hrůza by to být neměla,“ vysvětlil Vlček a na závěr dodal: „Zatím stále předpokládáme, že hladiny řek dosáhnou druhého, maximálně třetího povodňového stupně, jako například Odra v těch Bartošovicích, ale viděl bych to až tak během pondělka nebo úterka. Srážky se totiž nevíce drží na Jablůnkovsku a směrem dál na východ jsou zatím mírnější.“

Autor: Jana Hromočuková

16.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 80 Kč

Pomocní pracovníci při přípravě jídla Pomocná síla do studené kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 23.5.2018, Náplň práce: příprava studených jídel, expedice, pomocné práce, úklidové práce, není nutná praxe v kuchyni., Pracovní doba: od 03:00 - 11:30 hodin, Kontakt: p. Matznerová, telefonicky v pracovní dny PO - PÁ v době od 06:00 do 16:00 hodin na č.: 774 657 086, písemně na e-mail: info@apetitgastro.cz. Pracoviště: Apetit gastro s.r.o. - pracoviště areál monty nový jičín, B. Martinů, č.p. 1885, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Silvie Matznerová, +420 774 657 086.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 30 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci - svářeči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: z: 19.9.2017 a: 23.5.2018 Požadavky: min. vyučen nejlépe v oboru strojírenství, znalost čtení výkresové dokumentace, praxe v oboru výhodou, velmi dobrá znalost svařování CO2, platný svářečský průkaz, flexibilita, samostatnost, zodpovědnost, manuální zručnost a pečlivost. Práce v úkolu., Výhody: stravenky v nominální hodnotě 60,-Kč., Kontakt: písemně na email: zdenka.malerova@stecomtra.cz nebo osobně každou středu od 13:00-14:00 hod. na adrese společnosti Hřbitovní 74, Nový Jičín. Pracoviště: Stecomtra steel components s.r.o., Hřbitovní, č.p. 910, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt, .

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obráběč - soustružník kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:29.11.2016.A:23.5.2018.Místo výkonu práce: Vítkovská 391, Odry. Požadavky: vyučení ve strojírenském nebo příbuzném oboru výhodou, znalost měření, čtení technické dokumentace, pečlivost, manuální zručnost, dobrá pracovní morálka. Nabízíme: k základnímu platu měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování. Zájemci zasílejte životopisy na adresu společnosti nebo na e-mail: personalni@sum-odry.cz. Osobní pohovor proběhne na základě zaslaného životopisu.. Pracoviště: Sum odry, s.r.o., Slunečná, č.p. 970, 742 35 Odry. Informace: Andrea Pituchová, +420 556 763 566.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 30 000 Kč

Stavební technici Stavební technici - Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 5.1.2017 a: 23.5.2018, Požadavky: SŠ/VŠ se stavebním zaměřením, podmínkou je autorizace v oboru dopravní stavby., Mzdové podmínky: nástupní plat 30.000 Kč - 35.000 Kč v závislosti na praxi a odborné kvalifikaci + prémie (po zkušební době), dále dle výkonnosti a vzájemné dohody. , Požadovaná praxe: praxe ve funkci stavebního technika, stavbyvedoucího v oblasti dopravních staveb, zkušenosti s bezprostředním řízením pracovníků a organizování práce na stavbách., Speciální požadavky: podmínkou je autorizace v oboru dopravní stavby, ŘP sk. B, PC (Word, Excel, Outlook), zkušenosti se zpracováním rozpočtů staveb, Popis práce:Bezprostředně řídí a koordinuje všechny pracovní procesy a technologické postupy na stavbách. , Odpovídá za: řízení vlastních pracovníků (dělníků) na stavbě; řízení a koordinaci smluvně zajištěných subdodávek; zásobování staveb stavebním materiálem; vedení dokumentace staveb; kvalitu a termín plnění jednotlivých staveb; realizaci staveb dle projektové dokumentace; dodržování technologických postupů; zpracování soupisů provedených prací, fakturace na stavbě; sledování ekonomiky staveb; bezpečnost práce na stavbách, Nabízíme: pracovní poměr na dobu neurčitou ve stabilní stavební společnosti; pružné pracovní ohodnocení; práce ve zkušeném kolektivu; možnost profesního růstu; firemní výhody a benefity;, Pracoviště: Nový Jičín a stavby prováděné společností NOSTA, s.r.o. Nástup možný dohodou., Kontakt: osobně na adrese společnosti ve dnech PO - PÁ v době od 7.30 do 16.00 hodin, Bayerová Lenka, vedoucí personálního útvaru, telefon: 556 767 360, 602 762 063, e-mail: bayerova@nosta.cz. Pracoviště: Nosta, s.r.o., Svatopluka Čecha, č.p. 2088, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Lenka Bayerová, +420 602 762 063,556 767 360.


Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Ilustrační foto.

Řidiči pozor! Silnice I/48 bude opět uzavřena

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kostely se dnes otevírají až do noci

Celkem 1503 kostelů a modliteben se přihlásilo k akci Noc kostelů 2018 do pátečního odpoledne. V jejich nabídce bylo dohromady 7216 programů. Někde je scénář pestřejší, jinde si vystačí s tím, že kostel či modlitebnu alespoň zpřístupní široké veřejnosti.

Plicní oddělení nekončí. Nemocnice ho rušit nebude

Na redakci Novojičínského deníku se obrátilo několik čtenářů s tím, že se z personálních důvodů bude rušit plicní oddělení v největším zdravotnickém zařízení v okrese. Vedení Nemocnice Nový Jičín tuto zprávu Deníku dementovalo s tím, že se naopak podařilo zdravotnický tým posílit.

Ostrava chce uspořádat Winter Classic!

Hokejisté Vítkovic mají v plánu vyzvat na Městském stadionu, kde hraje své domácí zápasy fotbalový Baník, pod širým nebem Třinec a Brno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT