Tenký kmínek, v jeho horní polovině několik větví s listy. Tak vypadala ve čtvrtek 9. listopadu první lípa zasazená na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Další ležela na zemi nachystaná k výsadbě. Realizuje se tak asi šest let starý nápad: náměstí okolo starobylé kašny a morového sloupu se sochou Panny Marie okrášlí čtyři lípy varšavského typu.

Otevření nové pobočky České pošty v Novém Jičíně 6. listopadu 2023.
Česká pošta pobočku v Novém Jičíně nezrušila, přesunula ji a modernizovala

„Od stromů si slibujeme zatraktivnění centrální plochy náměstí za horkých letních dnů, zlepšení mikroklimatu, zachytávání prachových částic a také stín, v němž bude možné posedět na nových lavičkách,“ doplnil pro Deník místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Na sociálních sítích se v souvislosti s usazením první lípy objevila řada příspěvků. Někteří pisatelé stromy vítají, jiní jsou kritičtí. Někdo má obavy, že stromy nebudou mít dostatek místa, jiný si myslí, že výsadba v listopadu není vhodná, další z kritiků uvádí, že kořeny časem zvednou dlažbu.

Lípy jsou odolné

Podle spoluautora novojičínského projektu Marka Holáně má zvolený druh stromu díky své odolnosti vůči přehřívání a menšímu kompaktnímu růstu dobré předpoklady pro zdařilý život.

„Stromy jsou vysazeny do předem upravených zemních jam s prokořenitelnými buňkami a se systémem závlahy a provzdušněním, zabezpečujícím vhodné prostředí kořenového systému stromů,“ sdělil Marek Holán.

Vysypaná tabule skla v proskleném pavilonu v Kopřivnici.
Něco se nepovedlo? V novém pavilonu v centru Kopřivnice se vysypala tabule skla

Vysoutěžená cena za výsadbu zmíněných stromů je 1,607 milionu korun. „Po dobu tří let bude zhotovitelská firma provádět péči spočívající v provádění zálivky, výchovném řezu stromů či kontrole a ochraně před škůdci,“ sdělila tisková mluvčí Nového Jičína Radka Nováková.

Vysazení stromů požadovali již účastníci veřejných fór v letech 2017 a 2019 a je součástí takzvané adaptační strategie na změnu klimatu.