„Dneska máme dobrovolnou brigádu společenství vlastníků bytové jednotky Karla Čapka 4.,“ popsal jeden z účastníků v seniorském věku. Na rozdíl od „povinně nepovinných“ brigád svolávaných komunistickými uličními výbory za socialismu do práce nemusel nájemníky vůbec nikdo nutit. Zapojily se tady všechny generace.

Část se jich se „šmírglpapíry“ dala do čištění staré barvy a rzi se zábradlí, další míchali barvy pro nový nátěr. Vyhrabávali a zametali loňské spadané listí a vůbec další smetí, trhali plevel mezi kachličkami a zkrášlovali túji. Vícero se jich poté chopilo štětců a natírali zábradlí.

Sportovní areál v Novém Jičíně.
Nový Jičín. Začíná rekonstrukce sportovního areálu i přilehlé křižovatky

„Samozřejmě, že je pro nás důležité, jak vypadá okolí našeho baráku. Ať to máme hezké, když tady s dětmi trávíme spoustu času,“ vysvětlovala jedna ze sousedek – brigádnic. Předseda společenství vlastníků kvitoval, že vyšlo počasí, pochvaloval si hojnou účast a upozorňoval, že nezapomněli ani na jídlo a pití.

„Zatím, protože jsme začali, jsem neudělala moc, jenom jsem chystala občerstvení brigádníkům, kteří se ochotně zúčastnili. Děvčata napekly bábovky a šneky, máme minerálky,“ upřesnila další nájemnice.

Obyvatelům paneláku to šlo svižně od ruky a nezahálely ani jejich děti. A předseda po zhodnocení úprav a pohledu na stále více se plnící stůl prohlásil, že „tady dneska bude ještě veselo“!