V polovině letošního června vstoupil v platnost nový zákon, umožňující obcím vybírat nově poplatky nejen za výherní automaty, ale i za provozování videoterminálů. Na to reagovali na úterním zasedání zastupitelé Nového Jičína zařazením mimořádného bodu, řešícího tuto problematiku. Výsledkem je nová obecně závazná vyhláška o místním poplatku za provozování výherních hracích přístrojů nebo jiného technického herního zařízení, tedy i videoloterijních terminálů (VLT).

Ještě před rokem bylo v Novém Jičíně přibližně 150 výherních automatů, v současné době jejich počet klesl na 82. O to víc však herny plní videoterminály, za které provozovatelé nemuseli až do dneška odvádět radnici žádné poplatky. „Je tady evidentní přesun k videoloterijním terminálům,“ přiznal před zastupiteli Stanislav Bartoň, vedoucí živnostenského odboru. To se však s přijetím nové vyhlášky mění. Do městské kasy poputuje za každý VLT i výherní automat dvacet tisíc korun ročně. „Sazba místního poplatku se nemění, je to pět tisíc korun za tři měsíce, což je podle zákona maximální sazba,“ uvedl Bartoň. „Dosud město ročně získává z místního poplatku za výherní hrací automaty přibližně dva a půl milionu korun. Po zavedení místního poplatku z dalších zařízení by příjem mohl značně stoupnout,“ řekl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl. Při současném počtu videoterminálů by hazard navýšil městský rozpočet o více než 3,2 milionu korun. „Určitě by to v době ekonomické krize byly vítané finance do rozpočtu. I když ani to nic nemění na naší snaze dále snižovat počet výherních hracích přístrojů, a pokud to legislativa dovolí, tak i videoterminálů. Případné následné kroky však už budou záležitostí dalšího volebního období,“ poznamenal starosta Ivan Týle. O tom, kam vybrané peníze poputují, není zatím rozhodnuto. Vyhláška nabude platnosti v nejbližších dnech.

Nový Jičín není první, který schválil zpoplatnění loterijních videoterminálů. V Moravskoslezském kraji na konci června obdobně rozhodli zastupitelé například v Havířově nebo Bohumíně.