Novojičínský Juniáles je obdobou majálesu, jenže název má podle měsíce, ve kterém se koná. Letošní ročník byl v pořadí šestý. Ten loňský, pátý, se ale neuskutečnil, neboť krátce před jeho konáním postihla novojičínský okres ničivá povodeň. „Kvůli tomu se letos král a královna majálesu volili dvakrát,“ prozradila profesorka Dagmar Pernická, jedna z organizátorek akce.

Královský pár za loňský ročník, Martin Mohorko a Lucie Kotalová, společně s novými královnou, Lenkou Hermanovou a králem Jakubem Strýčkem, usedli krátce po deváté hodině dopolední do kočáru taženého párem koní a v čele průvodu vyrazili napříč městem. Po krátké zastávce na náměstí se průvod odebral ke Středisku volného času Fokus, kde loňský král a královna předali korunu a korunku letošním panovníkům. Ty vybrali studenti z asi tří desítek kandidátů.

Jak prozradili oba králové i královny, byl to pro ně trochu nezvyk a hlavně, v královském plášti bylo docela horko. Jestli by skutečně byli schopni vládnout tvrdou královskou rukou? „To asi ne, my bychom byli moc hodní,“ přiznal Martin Mohorko, který společně s oběma královnami a letošním králem ve Fokusu přivítal příchozí studenty. Poté nový král zahájil Juniáles plný scének a další zábavy.