Celých dvacet let si musela miminka narozená v Novém Jičíně počkat na to, až je vedení města oficiálně přivítá. Čekání to možná bylo dlouhé, ale vyplatilo se, protože nyní se akce vítání občánků těší čím dál většímu zájmu rodičů. Ze začátku počítalo vedení města s čtvrtletní frekvencí, jenže už při třetím slavnostním aktu, který se konal ve středu 7. října, bylo jasné, že město bude muset vítat čerstvá miminka co druhý měsíc. Na tuto akci totiž dorazila téměř třicítka rodičů se svými ratolestmi. „Už jsme některé žadatele museli přeložit na další termín. Osmadvacet miminek a jejich rodičů je tak akorát, větší počet už městská aula nezvládne,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury, tělovýchovy a mládeže Oldřiška Navrátilová.

Obnovená tradice

Z novojičínského vítání občánků neodešli rodiče a jejich potomci s prázdnou ani tentokrát. Od města dostali pamětní list, kytičku a knihu říkadel s ilustracemi Josefa Lady. Manžele Milada a Martin Macháčovi obnovená tradice potěšila, sami totiž byli kdysi v roli vítaných občánků. „Fotografie z kolébky máme dodnes. Proto nás moc potěšilo, že Nový Jičín s vítáním zase začal,“ shodovali se. Ve středu odpoledne dorazili do auly novojičínské radnice s dvouměsíční Rozárkou a vzali sebou i pětiletou Zuzanku. „Když se narodila první dcerka, nic takového nebylo, což nás mrzelo. Ale nyní s Rozárkou si to všichni pořádně vychutnáme,“ řekla Milada Macháčová.

Zájem překvapil

Zájem rodičů o vítání občánků překvapil také starostu Nového Jičína Ivana Týle. „Alespoň je vidět, že lidé s Novým Jičínem cítí sounáležitost a jsou rádi, když si na ně město vzpomene,“ konstatoval starosta a slíbil, že se radnice nárokům rodičů přizpůsobí. „Jak často bude vítání občánků zapotřebí, tolikrát se uskuteční,“ přislíbil Týle.