Novou zubní ambulanci, která se nachází v budově stomatologické polikliniky v ulici Msgr. Šrámka v Novém Jičíně, zřídila Nemocnice AGEL Nový Jičín a. s.. Vedení nemocnice plánovalo spuštění provozu zubní ambulance na 1. srpna, plný provoz by měl začít 1. ledna 2024.

Na Novojičínsku je dlouhodobý nedostatek zubních lékařů a tak se dal očekávat velký zájem o registraci do nové zubní ambulance, která poskytuje rovněž stomatochirurgickou péči. Zájemci se tak mohli registrovat pouze elektronicky na webových stránkách Nemocnice AGEL Nový Jičín nebo prostřednictvím QR kódu v čekárně zubní ambulance.

Stavba obchvatu Mošnova - 31. července 2023.
Obchvat Mošnova: Řidiči pozor. Současné uzavírky střídá další, snad ještě horší

Nedlouho po spuštění registrace se na stránkách nemocnice a u vstupu do ambulance objevil tento vzkaz: „Z důvodu naplnění kapacity již nepřijímáme žádosti o registraci pacientů. Během 4 dnů jsme obdrželi 5592 žádostí. Současná startovací kapacita ambulance je 1200 pacientů.“

Nemocnice dále zveřejnila, že žadatelé o péči budou na základě údajů vyplněných ve formuláři telefonicky kontaktováni dle pořadníku a zváni na registraci a vstupní prohlídku. „Jakmile bude provoz zkonsolidován, bude kapacita ambulance postupně navýšena. Další zájemci budou i v tomto případě kontaktováni dle pořadníku,“ stojí ve sdělení.

Ilustrační foto.
Lubinská točená zmrzlina v Kopřivnici. Sourozenci dělají originál nejen složením

Spuštění provozu zubní ambulance vyvolalo pochvalné ohlasy na sociálních sítích, zároveň se tam ale objevují oprávněné obavy, že jedna ambulance nebude stačit. „Je to super, ale stejně si myslím, že všechny nevezmou. Je nás mnoho, ale uvidíme,“ uvádí jedna z pisatelek. „No, je to tak. Na všechny se nedostane, bohužel…,“ dává jí za pravdu jiná pisatelka.

Podle Lukáše Chlachuly, náměstka léčebné péče Nemocnice AGEL Nový Jičín a. s., náklady na stavebně-technické úpravy a přístrojové vybavení převyšují více než 4 miliony korun. Částkou 1,15 milionu korun se zavázalo přispět město Nový Jičín, od nějž si nemocnice prostory pronajímá.

Věci zadržené policií u dealera pervitinu v Kopřivnici.
TOXI tým znovu udeřil. Dealera pervitinu dopadla zásahovka v Kopřivnici

„Město Nový Jičín si je vědomo nedostatku zubních lékařů na území města. Máme však omezené možnosti, neboť město nezřizuje ani lékařskou fakultu, ani neprovozuje žádné zdravotnické zařízení. V tomto směru nemůžeme ovlivnit počet zubařů ani kapacity jejich pacientů,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský.

Místostarosta připomněl, že již na podzim 2021 byl vyhlášen dotační program na zvýšení dostupnosti stomatologické péče, kterou využil jeden zubní lékař. „Společnost AGEL však na tuto dotaci nedosáhne, proto jsme se dohodli na spolupráci ve formě poskytnutí náhrady za provedené stavební úpravy dvou ordinací v budově stomatologické polikliniky v ulici Msgr. Šrámka, které má nemocnice AGEL v nájmu. V zájmu posílení kapacit nejen stomatologické péče má město uzavřenou spolupráci při pronajímání bytů zdravotnickému personálu zejména v nedostatečně zajištěných lékařských oborech,“ dodal místostarosta Dobrozemský.

Infrastruktura pro stavbu rodinných domů ve Fulneku-Stachovicích. Rok 2023.
VIDEO: Na Fulnecku mají nové zasíťované parcely pro dvě desítky domů

Lukáš Chlachula jej doplnil, že prostory jedné z ambulancí výhledově nemocnice plánuje poskytnout i pro zajištění zubní pohotovosti. „Rovněž bude zajištěna návaznost na další služby, jako je ortodoncie či zubní laboratoře,“ upřesnil Lukáš Chlachula.