Fulnecký zámek se ve středu 27. května v Brně podařilo Správě Lesů Fulnek prodat na druhý pokus. Novým majitelem se stal tehdy veřejnosti neznámý vydražitel, který nemovitost získal za 10,8 milionu korun. „Je to fyzická osoba z Ostravy. Ale zatím jsem s ní ani neměl možnost hovořit,“ uvedl krátce po dražbě Antonín Šimeček, jednatel společnosti Správa Lesů Fulnek, jejímž stoprocentním vlastníkem je Čechoameričan Rostislav Špaček, jenž získal zámek v restituci.

Minulý čtvrtek se kolem čtvrt na devět dopoledne objevil nový majitel na fulnecké radnici. Je jím jednačtyřicetiletý ostravský podnikatel Teodor Reinhold, jinak například jednatel společnosti ORZO Security, která je jedním z vedoucích dodavatelů bezpečnostních technologií na českém trhu. Vznikla v roce 1993 a mezi její zákazníky patří kupříkladu ministerstva spravedlnosti, vnitra či obrany, ale také řada středních i malých firem.

„Nový majitel zámku mi sdělil, že by chtěl pokračovat intencích toho, co měl v plánu předešlý majitel Špaček. To znamená, že v podzámčí by se snažil nějak vyřešit záležitosti seniorů, v horní části zámku by mělo vzniknout restaurační a hotelové zařízení,“ uvedl starosta Fulneku Josef Dubec, jenž aktivitu nového majitele vítá. „Pro město je to velká šance, ať už z pohledu zaměstnanosti, neboť se dá očekávat, že by na zámku mohli najít zdejší lidé práci, tak také z pohledu turistických aktivit,“ dodal Dubec a poznamenal, že nový majitel by měl nyní co nejrychleji začít opravovat právě horní část zámku, která je dosti zchátralá. „Podle informací, které máme, je zámek naštěstí v dobrém statickém stavu,“ řekl Dubec.

Teodor Reinhold se ke svým záměrům oficiálně pro deník nevyjádřil.

Zámek, o kterém je první písemná zmínka z roku 1372, prošel rozsáhlou rekonstrukcí hlavně po požáru počátkem 19. století. Současnou podobu má od roku 1824. V roce 1928 se stal majitelem zámku tehdejší poslanec národního shromáždění Jaromír Špaček. Po roce 1989 žádal o jeho navrácení Čechoameričan Rostislav Špaček, syn majitele. Jeho české občanství ale zpochybnil bratranec Otakar a nastala dlouhodobá soudní pře, která skončila v roce 2004.

Špaček dlouho hledal investora, který by s objektem něco udělal. V posledních letech kvůli vysokému věku na rekonstrukci rezignoval a začal se snažit o prodej zámku.