„Například pro posuzování případu pytláctví jako trestného činu bude nutné znalecky dokázat, že škoda na ulovené zvěři přesahuje pět tisíc korun,“ uvedl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka a dodal: „Cena zvěřiny je nízká, takže abychom pytláka chytili a jednalo by se o trestný čin, musel by mít u sebe odhadem více než deset zajíců, třicet bažantů a dokonce padesát kachen. Pokud by se výše škody oceňovala podle biologické hodnoty, tak by už to bylo něco jiného. Tam už by tuto hranici překročil daleko snadněji.“

Podle Kostečky se negativně projeví i ustanovení, které ruší postih za přípravu trestného činu pytláctví.

Další z oslovených myslivců míní, že stanovení škody pro kvalifikaci na trestný čin ve výši pěti tisíc se dalo předpokládat. „Za chybu považuji však to, že se zatím nedokážeme domluvit s policií, jak oceňovat zvěř. Policisté ji většinou oceňují jako maso. Pokud však myslivci zazvěřují les, neplatí za chovného zajíce dvě stovky, ale třeba dva a půl až tři tisíce korun. Chybí zkrátka směrnice, která by oceňovala zvěřinu. Pak by pytláci překračovali tu pětitisícovou hranici pro trestný čin daleko častěji,“ míní myslivec z našeho kraje, který nechtěl být jmenován.

Pavol Šovčík z Rybářství Rychvald na Karvinsku má rovněž obavy, že nový trestní zákon pytláky přivede k rybníkům daleko častěji než dříve. „Škody, které nám každým rokem způsobují, se pohybují v řádech stovek tisíc korun. Odhadujeme, že pytláci a kormoráni vyloví ročně asi pětinu až dvě pětiny naší celkové produkce. V zimních měsících je naštěstí rybník zamrzlý, ale tak v březnu už se začnou první pytláci kolem nádrží objevovat,“ dodal Šovčík.

Podle něj lze očekávat, že případů pytláctví bude přibývat. „Rozhodně to ale neznamená, že budeme situaci jen přihlížet. Budeme se snažit jim to znepříjemnit, jak to jen půjde. Rybářská stráž bude stále hlídkovat kolem rybníků. A pokud chytneme pytláka, zadržíme jej a budeme okamžitě volat policii. Třeba se nám podaří chytit i pytláky, kteří působí jako organizovaná skupina, tam už jsou tresty přísnější. Věříme, že nám policisté budou pomáhat a řádění pytláků omezíme,“ uvedl dále Šovčík. Podle něj je běžný pytlák schopný ulovit za noc dvacet až třicet kilogramů ryb. „U takového množství by většinou tu pětitisícovou hranici nutnou pro kvalifikaci trestného činu nepřekročil. Hodně bude záležet na znaleckých posudcích,“ uzavřel Šovčík.

Loni rybáři z Rychvaldu chytili sedmnáct pytláků, pouze jeden z nich byl stíhán za trestný čin, u ostatních šlo o přestupek.