To mělo souvislkost také s novou legislativou, kdy stát osobám pečujícím o dítě zvýšil rodičovský příspěvek o více než tři tisíce korun měsíčně. Přitom ještě před dvěmi lety byly novojičínské jesle, vedle Bruntálu a Frýdku-Místku, třetím zařízením tohoto druhu v celém Moravskoslezském kraji.

O provoz jeslí v současnosti projevila zájem ředitelka novojičínské soukromé mateřské školy Beruška, Hana Skočková. „V průběhu března jsem prováděla průzkum mezi rodiči, zdali by měli zájem umístit děti ve věku od jednoho do tří let do jeslí či miniškolky. Dávala jsem informativní letáčky do čekáren ordinací dětských lékařů, informovala rodiče prostřednictvím místního zpravodaje. Zatím projevilo zájem patnáct rodičů. Mezi nimi jsou však i ti, kteří by dítě umístili do miniškolky pouze pět dní v měsíci tak, aby nepřišli o rodičovský příspěvek. Abych mohla uvažovat o provozování jeslí, musí se najít alespoň patnáct každodenně docházejících ratolestí,“ sdělila Skočková, podle které řeší některé maminky občasné zajištění dětí takzvanou paní na hlídaní. „Začíná to být tak trochu trendem. Nicméně, narozdíl od jeslí, není u paní na hlídání jištěna právní ochrana a bezpečnost dítěte,“ dodala.

Podle Oldřišky Navrátilové, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy místní radnice, se další potencionální provozovatel jeslí nepřihlásil. „Stalo se, že na městský úřad došla učitelka, která to chtěla zkusit. Když jsme se bavili o konkrétních podmínkách a o tom, co vše s provozem souvisí, nadšení většinou opadlo,“ uvedla Navrátilová, podle které by v případě znovuzprovoznění jeslí město finančně vypomohlo. „Provozovatel jeslí by měl nájem zdarma, náklady na energie by si však hradil sám. Dalo by se uvažovat i o finančním příspěvku na jedno dítě. To by však musela rozhodnout rada města,“ doplnila vedoucí odboru školství.