„Již několik pacientů, kteří si přišli vyzvednout léky vystavené na průvodce, jsme museli poslat zpět do nemocniční lékárny. Léky můžeme totiž vydávat pouze na základě lékařem vystaveného klasického receptu. Je nepříjemné, když nějaký starší člověk bydlící například v Bílovci si průvodku zamění s receptem a žádá léky v lékárně v blízkosti svého bydliště. Navíc je formát klasického receptu a průvodky totožný. Schází větší informovanost zejména pro pacienty. Nás lékárníky o tomto tiskopise rovněž nikdo předem neinformoval,“ uvedl lékárník Stanislav Rovan z novojičínské lékárny U bílého anděla. „Chtěla jsem si léky vyzvednout ve své lékárně, ale poslali mě zpátky do novojičínské nemocnice. Pořád se dělají samé novoty a nejvíce na to doplácíme my, důchodci. Potřebuji moc léků a člověk se dnes bojí něco kritizovat před doktorem, aby se mu třeba nějak nepomstil přes horší léky,“ uvedla jedna starší žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„Každý pacient si může vybrat, buď průvodku nebo klasický recept, který si vyzvedne v jakékoliv lékárně republiky. Informace o tom visí ve všech čekárnách i ambulancích. Lidem to sdělují i lékaři. Pochybení však může někdy nastat na obou stranách. Pacient špatně pochopí, že si může vybrat nebo na vysvětlení pozapomene samotný lékař. V tomto směru se snažíme o nápravu,“ uvedl ředitel Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně Radan Gocal, který objasnil i význam průvodky. „Jde o to, aby recepty napsané v naší nemocnici, byly také vydané u nás. Což nám umožní, aby část financí, které vracíme pojišťovnám, zůstala tady u nás. Snažíme se poskytnout lidem špičkové léky s doplatkem sníženým na minimum. Každopádně všichni pacienti mají na výběr,“ dodal Gocal s tím, že papírovou průvodku tisknou například i v třinecké nemocnici.

Prezident České lékařské komory Lubomír Chudoba tvrdí, že současný postup nemocnic umožnila špatná vyhláška bývalého ministra Davida Ratha. „Je to problém, který chceme řešit,“ tvrdil již před časem. V Krnově, kde zavedli elektronické recepty nedávno, to funguje tak, že pacient odchází z odborné ambulance v nemocnici bez „papíru v ruce“ do ústavní lékárny, kde už pro něj chystají léky podle receptu odeslaného přes počítač. Tam pacient jen ukáže průkaz zdravotní pojišťovny.