Půlkulatých 85 let oslavil v novojičínském Žerotínském zámku místní skauting. Junák, svaz skautů a skautek novojičínského střediska Pagoda, se proto rozhodl pro uspořádání výstavy s názvem Buď připraven. Ta potrvá v prostorách zámku až do 9. září. Slavnostní atmosféru v zámku zpestřila i skupina Přetržené sáně .

Mezi několika desítkami návštěvníků akce byli i ti dříve narození, kteří zavzpomínali na začátky svého členství ve skautu. „Od roku čtyřicet šest jsem byl členem druhého oddílu Vlčat v Místku. O čtyři roky později jsme spadli pod ČSM. To jsme ještě měli i skautské kroje. V roce devatenáct set padesát jsme měli poslední tábor na Vítkovsku, protože se najednou uprostřed tábora objevili tři funkcionáři. Sdělili nám, že jsme skončili a skaut je zrušen,“ zavzpomínal Alois Válek z Nového Jičína. „Tehdy jsme šli a zpívali si Černý muž pod bičem otrokáře žil. Lidé nám mávali aniž tušili, že budou posléze mávat při prvomájových průvodech jiným individuím na tribunách. Skaut se odmlčel na několik let až do roku šedesát osm, kdy se začal obnovovat. V roce sedmdesát byl opět zrušen. Jednou jej zrušila hnědá diktatura, v roce čtyřicet za protektorátu Němci, a dvakrát komunisti v roce devatenáct set padesát a v roce sedmdesát. Kontinuita byla naprosto přerušená. Proto je úžasné, když se loni u památníku na Ivančeně sešlo asi patnáct set lidí,“ doplnil Válek, podle kterého není skauting u současných dětí a mládeže zrovna samozřejmostí. „Děcka mají jiné zájmy. Už to není ta foglarovština, kdy jsme žili více indiánštěji. Přesto by svůj vztah k přírodě měly dávat najevo i dnešní děti, které často tráví čas vysedáváním u počítačů,“ dodal Válek, na kterého navázal Lubomír Lukeš ze střediska Dvojka.

„Děti bývá stále méně. Snaha získat je zpět, je o to silnější. Máme chlapecké, dívčí i smíšené oddíly. Zaměřovat se pouze na ekologii, o to ve skautingu nejde. Jde o to vychovat pevného a silného jedince, který se dokáže v životě orientovat zcela sám a umí se o sebe postarat,“ dodal Lukeš.