V novojičínském Středisku volného času Fokus se odborné porotě prezentovala celkem čtyři družstva. Kromě raškovických školáků soutěžili i žáci ostravské ZŠ Krestova, ZŠ Okružní z Bruntálu a novojičínská ZŠ Jubilejní.

Cílem Paragrafu 11/55, který vznikl z iniciativy Aliance Zákona 18 a je podporován Senátem ČR a ministerstvem školství, je zvýšit právní povědomí dětí a mládeže a znalost zákona týkajícího se zákazu prodeje tabákových výrobků lidem do 18 let. Právě porušování tohoto zákona je společností obecně tolerováno. Projekt poukazuje také na to, že nerespektování zákona není ve standardní demokracii normální a téma by proto mělo vyvolat diskusi.

„Za dobu soutěže, která existuje sedm let, se povědomí veřejnosti o zákazu prodeje tabákových výrobků dětem do osmnácti let poměrně zvýšilo,“ uvedla celorepubliková koordinátorka soutěže Hana Bártová s tím, že vítěze krajského kola nyní čeká účast v červnovém senátním kole v Praze. „Do Senátu se soutěžící z devíti krajů republiky nevejdou, proto nyní hledáme náhradní prostory,“ dodala Bártová.

Vítězné družstvo mělo z postupu do Prahy velkou radost. „Pocit z vítězství je úžasný. Doufali jsme v to. Nejtěžší v soutěži bylo obhajování našich vymyšlených zákonů. Naopak lehké bylo úvodní kolo, kdy jsme hádali odpovědi na otázky, týkající se soutěžního zákona,“ sdělila Hana Kuliplachová (14 let) ze ZŠ Raškovice. O vlásek uteklo vítězství domácím školákům, kteří skončili s rozdílem dvou bodů za soutěžícími z Raškovic. „Je to docela velké zklamání. Doufali jsme, že to dopadne lépe. Postupové body jsme zbytečně ztratili za stavbu věže. Omylem jsme ji pustili dříve, takže spadla. V soutěži se mi líbila obhajoba námi vymyšlených zákonů před porotou,“ sdělila Michaela Dročšínová z 9.B ZŠ Jubilejní.

„Měl jsem možnost zúčastnit se oblastního kola soutěže před dvěma měsíci v Petřvaldu. V krajském kole byly vědomosti žáků již větší, preciznější. Ve vytváření vlastních deseti zákonů byli skvělí. Někteří zákonodárci by se mohli u školáků inspirovat. Ve svých patnácti letech dokáží uvažovat lépe,než dospělí. Školáci z Raškovic vyhráli naprosto po zásluze, byli týmoví,“ dodal člen poroty a zároveň okresní policejní mluvčí v Novém Jičíně Zbyněk Tomšík.