„Stímto rentgenovým ozařovačem budeme schopni vyléčit některé nádory na kůži bez nutnosti chirurgického zákroku,“ uvedla primářka onkologie a radioterapie Renata Soumarová. Jeho kosmetický efekt je ještě příznivější, protože na kůži nevznikájizva.

Příkladem onemocnění, které ozařovač dokáže vyléčit, jsou například basaliomy a spinaliomy. Tyto zhoubné nádory sice nezabíjejí, ale jsou velmi nebezpečné tím, že se dokáží rychle zvětšovat a růst ido hloubky. Nejčastěji se objevují na obličeji, a to díky vlivu slunečního záření. „Rentgen však nedokáže vyléčit melanony, ty by se měly vždy operovat,“ doplnila primářka. Otom, který kožní nádor je vhodný pro léčbu zářením a který nikoliv, rozhodují odborníci na melanomové komisi. Na ně se může obrátit každý pacient ibez doporučení odborného lékaře.

Přístroj je také vhodný pro léčbu bolestivých artróz kolenních kloubů, patních ostruh, tenisových loktů a jiných onemocnění. Léčba terapeutickým rentgenem je účinnou metodou, ojejí vhodnosti však musí vždy rozhodnout radiační onkolog ve spolupráci sortopedem. Přístroj budou zdravotníci využívat také vněkterých případech uonkologicky nemocných pacientů spostiženímkostí.

Terapeutický rentgen má idalší výhody. „Zhlediska radiační ochrany je velmi bezpečný, protože odpadá problém sradioaktivním materiálem a díky nízkým používaným energiím ise zářením do okolí,“ vysvětlila Soumarová.

Záření produkované tímto přístrojem je obdobné klasickému rentgenovému záření používanému vdiagnostice. Jsou ovšem používány jiné energie záření volené podle konkrétního onemocnění.