VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový stacionář podpoří diakonie i kraj

NOVÝ JIČÍN - Nové zařízení v podobě stacionáře pro mentálně postižené a postižené kombinovanými vadami chtějí mít v Novém Jičíně rodiče handicapovaných dětí i zástupci radnice.

14.9.2007
SDÍLEJ:

Přehlídka umělecké tvorby handicapovaných dětí Motýlek.Foto: DENÍK/Ellen Weissbrodová

O zřízení stacionáře usilují rodiče dětí již delší dobu. „Požadavek na vybudování nového zařízení tohoto typu na území města vzešel z iniciativy rodičů postižených dětí již před čtyřmi roky,“ potvrdila Daniela Susíková z odboru sociálních věcí novojičínské radnice.

Zřízení stacionáře v květnu dopisem podpořilo i 22 obyvatel města a 14 lidí z jeho okolí. V současnosti mají handicapované děti možnost navštěvovat Základní školu speciální a Mateřskou školu speciální, která z důvodu nynější rekonstrukce na ulici Komenského 64 dočasně sídlí v objektu bývalé základní školy na ulici Bohuslava Martinů. „Po ukončení základní školy mají handicapované děti možnost pokračovat na speciálním učilišti nebo ve Škole života, kdy se jedná o denní stacionář pro děti s lehkým a středním postižením. Je to zařízení bariérové a nepokrývá potřeby osob s těžším postižením,“ doplnil Antonín Urban, vedoucí sociálního oboru. „Hůře“ postižení lidé však nemají možnost někamdocházet. „Požadavek na zavedení nového typu sociální služby na území města se proto jevil jako potřebný a po druhé petici rodičů se přistoupilo k dotazníkovému šetření. Z výsledků vyplynulo, že by rodiče handicapovaných uvítali nové zařízení s bezbariérovým přístupem a denním i týdenním pobytem. Denní stacionář by měl poskytnout zázemí pro dospělé mladé lidi s mentálním a kombinovaným postižením,“ doplnil Urban. Další snahou rodičů i pracovníků radnice je podpora integrace postižených lidí do společnosti. Záměrem je, aby na stacionář navazovalo chráněné bydlení.

„Z iniciativyměsta se hledal provozovatel, oslovily se čtyři nestátní neziskové organizace. Jako jediná projevila zájem Slezská diakonie Český Těšín. Do jednání se zapojil i Moravskoslezský kraj,“ dodal Urban s tím, že objekty vybrané pro realizaci stacionáře se nachází na ulici Beskydská. Jedná se o budovu bývalé základní školy v Novém Jičíně, místní části Žilina, na ulici Beskydská 142 a Beskydská 274.

„Moravskoslezský kraj provozuje stacionář v obci Tichá, který je neudržitelný a kapacitně nevyužívaný. Nabídl městu podporu za předpokladu převzetí osmi míst z Tiché. Slezská diakonie je připravena tento provoz převzít a provozovat jej do doby ukončení rekonstrukce objektu na Beskydské 142,“ vysvětlil Urban. Zástupci radnice předpokládají otevření stacionáře pro denní pobyt pro sedm osob v prostorech budovy Beskydská 274 k letošnímu prvnímu listopadovému dni. Kapacita míst by se měla postupně zvýšit na patnáct.

14.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení