Dluhy novojičínské nemocnice už překročily dvě stě milionů korun a dále rostou. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) tvrdí, že problém souvisí s onkologickým centrem, které nemocnice provozuje se společností Agel.

„Specializovaná onkologická péče a nastavený způsob úhrad je pro nemocnici nevýhodný. Roste počet operací, pacientů, ale zdravotní pojišťovny nechtějí přidat peníze,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM).

Podobně se na problém dívá i jeho předchůdce ve funkci, současný opoziční krajský zastupitel za ODS Jiří Veverka. „Situace v Novém Jičíně je specifická v tom, že v roce 2004 povolila tehdejší ministryně zdravotnictví Součková vznik soukromého onkologického pracoviště v areálu krajské nemocnice. Pro pacienty je to samozřejmě výhodné. Vzhledem k ceně onkologických výkonů je to ekonomicky výhodné i pro ono soukromé pracoviště. Jediný, kdo v tomto složení ztrácí, a to dlouhodobě, je krajská nemocnice,“ podotkl Veverka.

Vedení Moravskoslezského kraje zvažovalo několik variant, jak situaci řešit – oba subjekty od sebe oddělit, nebo založit společný podnik, mluvilo se i o prodeji nemocnice. Nakonec se z legislativních a ekonomických hledisek jako nejvýhodnější jeví nemocnici zdravotnickému holdingu Agel na dvacet let pronajmout.

„Nemocnice v Novém Jičíně by v tomto případě nadále zůstala ve vlastnictví Moravskoslezského kraje. Poskytování zdravotní péče v celém komplexu, tedy i nemocnice ve Vítkově, by zajišťovala zkušená společnost,“ vysvětlil Palas.

„Když vedení kraje bezchybně zvládne právní stránku pronájmu, zejména pokud jde o vynutitelnost krajských požadavků na zachování současné dostupnosti a kvality poskytované péče, pak považujeme pronájem nemocnice a přenesení nákladů na soukromý subjekt za akceptovatelný krok k zachování zdravotnictví na Novojičínsku,“ konstatoval Veverka. Opoziční zastupitelé se však na včerejší schůzi zdrželi hlasování. Zdůvodnili to nedostatkem potřebných informací.

O podmínkách smlouvy, výši nájmu, která se zřejmě bude odvíjet i od toho, zda Agel převezme nemocnici i s jejími závazky, se bude v příštích měsících jednat. Zastupitelé by ji mohli schválit v září. „Budeme dbát na to, aby celý proces byl naprosto transparentní,“ slíbil Palas.

Generální ředitel společnosti Agel Filip Horák řekl, že pokud Agel dostane nemocnici do nájmu, zůstane tam zachována zdravotní péče v celém rozsahu. Tvrdí, že společnost nehodlá zavřít žádné oddělení, propouštět ani snižovat platy zaměstnanců.

„Chceme nemocnici ekonomicky stabilizovat a zmodernizovat. Proto jsme se také v naší nabídce kraji zavázali investovat v následujících letech do rekonstrukce operačních sálů, anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jednotky intenzivní péče minimálně dvě stě milionů korun,“ upřesnil Horák. Dodal, že vše by mělo být zahrnuto v nájemní smlouvě, kterou kraj v případě porušení může kdykoliv vypovědět.