O černých pálenicích by mohli vyprávět policisté a občas by se našly kuriózní případy. Ten asi nejkřiklavější a nezapomenutelný se udál kdysi v Bílovci na Valové ulici. Tehdy šedesátiletý muž pálil pod přístřeškem u domu vínovici z vína. Kolem 19. hodiny, když víno přepaloval, mu náhle destilační přístroj vzplanul. Hasiči z Bílovce a Studénky, po uhašení v objektu objevili torzo destilačního přístroje. Majitel přežil požár bez úhony, ale do řečí mu moc nebylo. Jak vyšlo najevo, přístroj si přivezl zhruba týden před požárem.

Svým způsobem kuriózní byl i případ z Pohoříček, místní části Fulneku. V Pohořílkách totiž již dlouhá léta funguje legální pálenice. A prakticky několik desítek od ní, policisté nalezli při kontrole ve statku destilační přístroj vyrobený ze starého bojleru. Majitel statku na něm vypálil pětatřicet litrů alkoholu. Paradoxní na věci bylo, že policisté na statek zavítali původně kvůli marihuaně. Tehdy šestačtyřicetiletý majitel ji totiž na statku pěstoval společně s o pět let starším komplicem.

Majitelé a provozovatelé mají o výskytu nelegálních pálenic rozdílné názory. Někteří si myslí, že stále existují a navíc ve velkém, jiní mají dojem, že černé palírny téměř vymizely. Například podle Gabriely Skácelové z pálenice ve Studénce se nelegálním pálenicím daří stále velice dobře „Nemyslím si, že by bylo nelegálních pálenic míň, ba naopak myslím si že jejich více. Protože to není trestný čin, je to pouze přestupek, tak předpokládám, že se nelegálním palírnám daří,“ uvedla.

To, že by lidé raději využili levnější, ale zato nelegální pálenice, si naopak nemyslí Vítězslav Kotala z příborské pálenice. „Nemám informaci o tom, že by se v okolí nacházela nějaká černá pálenice, to asi ne. Každý dá přednost kvalitě, přeci jenom u těch černých pálenic mohou existovat určitá rizika,“ upozornil Kotala. Na pochybách byl Zbyněk Hlinka z Pěstitelské pálenice Pohoříčky. „Je dost možné, že lidé vyrábí slivovici i u sebe doma, ale sám si tím nejsem jistý, ani bych nevěděl kde,“ sdělil Hlinka. (ipa, red)

Více o pálenicích se dočtete v zítřejším týdeníku Region Nový Jičín.