Prognostiky dnes sice moc lidí nemusí, zejména pokud se jedná o ty „předrevoluční“, ale přesto se pokusíme, jako Novojičínský deník, odhadnout, jak by se situace ve městech na Novojičínsku mohla vyvíjet.

V Bílovci sice získala Bílovecká patnáctka šest mandátů z patnácti a pouhé dva by jí stačily k vládě ve městě, ovšem rozložení dalších mandátů je podobné jako po minulých volbách, byť někteří aktéři kandidovali za jiná seskupení. Je tedy možné, že ve vedení města se moc nezmění.

Velká vyjednávání a taktizování se dají očekávat ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde doposud vládnoucí Naše Beskydy ztratily jeden mandát a místostarostovská ČSSD dokonce dva. Vzhledem k tomu, že ANO 2011, které získalo stejně jako Naše Beskydy čtyři mandáty, což byl nejvyšší počet pro jednotlivá uskupení, dá se s největší pravděpodobností očekávat změna minimálně na jednom z postů ve vedení města.

Ilustrační foto.
ČSSD v Novém Jičíně vyhrála, ale výrazně oslabila

VYJDE TO JAKO MINULE?

Hodně nepřehledná se na první pohled zdá situace ve Fulneku, kde ČSSD, která měla starostku, oslabila o jeden mandát, ovšem SNK Za lepší Fulnek, kde byl jedničkou místostarosta František Schindler, naopak posílilo. Pokud strany a seskupení zůstanou věrné dohodám z minulého volebního období, pak by to současnému vedení města mělo o jeden hlas vyjít.

Hodně zajímavé bude vyjednávání v Kopřivnici. Minulé volby se stal jazýčkem na vahách jediný mandát, a podobné to bude i letos. Je otázka, zda pro většinovou „koalici“ budou některé subjekty přijatelné.

Velká ztráta ČSSD, posílení ANO 2011 a Zelených, to všechno jsou signály, z nichž se dá odvodit, že v Novém Jičíně by mohla nastat změna na postech ve vedení města. Pokud se spojí ANO se stranami hlásícími se spíše k pravici, je vše jasné. ČSSD by zřejmě musela nabídnout mnoho a mnoho ústupků, aby dostala šanci obsadit post starosty, případně místostarosty.

Ilustrační foto
Nový Jičín jasného vítěze nemá

JISTOTA NEMUSÍ BÝT JISTÁ

Jediný mandát k dosažení většiny v devatenáctičlenném zastupitelstvu chybí seskupení Změna pro Odersko 2020. Zdá se tedy, že současný starosta Libor Helis mohl slavit už v sobotu večer. Změna pro Odersko posílila o tři mandáty a může si vybírat ze čtyř stran, které měly v Odrách kandidátky. Pokud by vše dopadlo jinak, byl by to velký šok nejen pro kandidáty tohoto seskupení, ale i pro mnoho voličů.

V Příboře na první pohled nemá současné vedení města nic jisté. ČSSD a KDU-ČSL, které drží posty starosty a místostarostky, sice získaly dohromady stejně mandátů jako minule, ale sdružení Příbor je náš domov posílilo o dva mandáty, a ve hře je i další sdružení Společně pro Příbor. Vypadá to, že jazýčkem na vahách by mohly být dva mandáty České pirátské strany.

Poměrně jasná se jeví situace také ve Studénce, kde Studeňáci pro Studénku, za něž kandidoval současný starosta Lubomír Šobich, posílili z pěti na devět mandátů. Pokud s nimi zůstane v koalici sdružení Dvacet jedna pro Studénku, které o dva mandáty oslabilo, ale stále drží čtyři, není co řešit.

Také ve Štramberku to vypadá, že dosavadní starosta David Plandor má před sebou další čtyři roky. Sdružení, za něž kandidoval, sice získalo jen šest mandátů, což je o tři méně než minule, ale Štramberk pro toto volební období snížil počet zastupitelů z 21 na 15. „Starostovo“ sdružení si tak může vybírat, čí minimálně dva mandáty přibere pro většinovou podporu. Jakýkoliv jiný výsledek obsazení křesel na radnici by byl, podobně jako v Odrách, poměrně šokující.

Komunální a senátní volby 2018. Volební štáb ANO. Ilustrační foto.
Tak jste rozdali karty ...