VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O konec vzácného deníku veřejnost nepřijde

Kopřivnice - Rozuzlení deníku Lídy Šumné neupadne v zapomnění. I když se kopřivnickým skautům nepodařilo získat grant na výstavu, závěr deníku jsou odhodlaní odhalit při letošním stém výročí Junáka.

14.6.2011
SDÍLEJ:

Kryštof Hyvnar, objevitel vzácného deníku. Foto: Archiv/Deník

STAV PO ROCE

Zhruba před rokem přinesl Deník informaci o tom, že kopřivničtí skauti objevili vzácný deník. Zápisky patřily kopřivnické skautce Lídě Šumné a mapovaly období 2. světové války. Poutavě popsané dobové události i další osud pisatelky chtěli skauti zveřejnit, a proto požádali o dotaci, která by tento záměr pomohla uskutečnit. Přestože finance nezískali, vše nasvědčuje tomu, že veřejnost o rozuzlení příběhu nepřijde.

Za objevením vzácného deníku stála náhoda. Skauti na zaprášenou a neoznačenou knihu narazili při stěhování staré základny do nových prostor. „Na konci roku 2009, během stěhování do nově postaveného centra Vanaivan, jsme přenášeli věci, probírali je a třídili na ty, které už nebudeme potřebovat,“ popsal tehdy situaci, jež předcházela nalezení deníku, jeho objevitel, Kryštof Hyvnar. „Při roztřiďování jsem šel chodbou a všimnul si krabice, která stála bokem a byla určena na vyhození. Protože jsem starý vetešník, mé zkušené oko poznalo, že z ní vyčnívají nějaké staré papíry a sešity,“ řekl se smíchem nálezce. Po zběžném prolistování Hyvnar sešity sbalil s tím, že je důkladněji prozkoumá, až bude mít víc času.

Když se k sešitům znova dostal, čekal na něj šok. Při pročítání zápisků totiž zjistil, že v rukou drží skautský deník z let 1937 až 1942, který během válečných let psala kopřivnická rodačka. Na zažloutlých stránkách popisovala sedmnáctiletá skautka jménem Lída Šumná očima mladého člověka válečnou situaci ve svém rodném městě. „Vše začíná jako obyčejný skautský deník, ale to, jaká byla doba a co se během ní ve světě odehrálo, mu dává naprosto jiný rozměr,“ řekl Hyvnar. Protože se jednalo o informace velmi zajímavé, rozhodli se kopřivničtí skauti založit internetové stránky, kde zápisky postupně zveřejňovali. Vše mělo vyvrcholit výstavou, která měla odhalit tajemství dalšího osudu pisatelky, protože zápisky v deníku končí ze dne na den, v roce 1942. Uskutečnění výstavy však překazilo zamítnutí přidělení grantu.

Přes neúspěch skauti svou snahu nevzdali „V listopadu loňského roku jsme deník zveřejnili celý, ale získané informace o dalším osudu Lídy Šumné jsme zatím nezveřejnili,“ zmínil dále Kryštof Hyvnar a na závěr dodal: „Na uspořádání výstavy, jak bylo původně v plánu, jsme sice doposud nezískali dostatek financí, protože grant nám byl zamítnut, ale nic není ztraceno. V letošním roce oslaví Junák stoleté výročí svého vzniku a my jsm se k tomu rozhodli připojit, mimo jiné, s naším Skautským deníkem. Zajímavých poznatků a zjištění spojených s tímto projektem je totiž více než dost a byla by škoda nechat si je pro sebe.“

Autor: Jana Hromočuková

14.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení