V prostorách Střediska volného času Fokus Nový Jičín se od října tohoto roku scházejí ženy různých profesí, aby se naučily aktivně bránit. I když byl původně projekt sebeobrany pro ženy zamýšlen pro třicet účastnic, přihlásilo se jich nakonec šedesát. Kurzy tak musely být rozděleny do dvou skupin.

Sobotní kurz sebeobrany navštívilo zhruba dvacet žen, které si na statných strážnících vyzkoušely chvaty, jež by jim jednou mohly zachránit život. „Ženy se tady naučí vyhnout se nejhorším následkům fyzického útoku, například ubránit se škrcení, pokusu o stržení na zem, vyprostit se z úchopů a vůbec si osvojit bezprostřednín reakce na útok,“ vysvětlil instruktor kurzu a novojičínský strážník Pavel Němec. Kromě fyzické přípravy jsou ženy také poučeny v oblasti právní problematiky sebeobrany a jsou jim představeny různé prostředky osobní ochrany, které mohou nosit například po kapsách či v kabelce.

Kurz je primárně určen ženám, které vykonávají profese, při nichž je zvýšené riziko fyzického napadení. Na žíněnkách proto vedle sebe sedí například zdravotní sestry, poštovní doručovatelky a nebo třeba učitelky. „Pracuji v recepci, kde mám noční směny a chtěla bych se naučit bránit. Člověk nikdy neví, jestli se mu to náhodou nebude hodit,“ podotkla účastnice kurzu Mirka. Do Fokusu si našla cestu také studentka novojičínského gymnázia: „Zajímalo mě to. Nevím, jestli by mi to pomohlo, ale už je tady ta šance, že budu připravená. Je to všechno o náhodě. Doufám, že to nebudu muset použít, ale kdo ví,“ nastínila svůj důvod návštěvy sedmnáctiletá Veronika Urbanová ze Starého Jičína.

I když ženy absolvují všech čtyřicet hodin sebeobrany, nemohou se, dle slov Pavla Němce, postavit s klidem komukoli. „To není účelem kurzů. Účelem je, dokázat fyzickou konfrontaci zvládnout, uniknout a zachránit se,“ uzavřel Němec.