VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O osudu biostanice ve Veřovicích ještě není rozhodnuto

Veřovice - O biostanici ve Veřovicích se poprvé začalo hovořit již před více než patnácti měsíci. Tehdy se uskutečnilo jednání Svazu měst a obcí na ochranu beskydského regionu ve Frenštátě pod Radhoštěm.

7.8.2008
SDÍLEJ:

I nadále zůstává nejasná situace kolem zamýšlené výstavby biostanice ve Veřovicích. Obec i investor se nejprve neshodli, nyní uvažují nad novou smlouvou.Foto: Deník/Adam Knesl

Jednotný zájem neotvírat doly v tomto městě vedl zastupitele obcí k pozvání zástupců společnosti BIOEN CZ, která nabízela systém biostanice. Vzhledem k tomu, že má jít o plně automatizovanou a uzavřenou stavbu, zájem o ní projevili pžedstavitelé Veřovic. Tamní obyvatelé pak měli možnost seznámit se všemi informacemi ohledně stavby na veřejném jednání, a obec dokonce zorganizovala zájezd do Rakouska, kde již podobná stanice stojí.

Kladný ohlas přimněl vedení Veřovic k jednání s firmou BIOEN CZ a obec brzy začala připravovat mandátní smlouvu. „Kalkulovalo se s tím, že obec získá na stavbu ažosmdesáti procentní dotaci a bude moct být úplným vlastníkem biostanice. Ovšem zlom nastal začátkem letošního roku, kdy ministerstvo životního prostředí pozastavilo dotace na výstavbu,“ uvedl veřovický starosta Břetislav Piterák a dodal, že banky začaly požadovat záruky ve výši až dvaceti procent, což bylo mimo možnosti Veřovic.

Obě strany se začaly obviňovat z neplnění mandátní smlouvy., nakonec společnost BIOEN CZ přišla s nabídkou, že biostanici zafinancuje. „Firma nabídla, že se vytvoří obchodní společnost, ve které bude figurovat většinovým podílem. Obec by v této obchodní společnosti měla své zastoupení, ale většina zisku by připadla firmě BIOEN,“ osvětlil Piterák a upřenil, že Veřovice by měly mít ve vzniklé obchodní společnosti patnáctiprocentní zastoupení, neboť již investovaly přes jeden milion korun za patent, energetický audit a jiné věci nezbytné se stavbou.

V současné době řeší právní zástupci obou stran možnost odstoupení od původní smlouvy a zároveň sepsání smlouvy nové, která by byla přijatelná pro všechny zúčastněné. Vybudování biostanice má stále většinovou podporu zastupitelů, neboť z patnácti členů jsou proti pouze tři. Piterák ale upozorňuje, že cesta k vybudování vyhovujícího alternativního energetického zdroje nebude lehká. „Než postavit něco špatného, tak je lepší nepostavit nic, uzavřel.“

ADAM KNESL

Místo události:
7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení