Na první projekt denního stacionáře získalo město dotaci od kraje v hodnotě pěti milionů korun. Nový Jičín pak ze své kapsy přidá 1,3 milionu korun. „Pro tento denní stacionář již byla vybrána firma, která 1. června zahájila stavební práce. Ukončení a otevření denního stacionáře je pak naplánována na konec letošního listopadu,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Vladimír Bárta.
Denní stacionář bude v Žilině provozovat Slezská diakonie, která v současnosti působí v provizorních podmínkách na Bohuslava Martinů. Stacionář bude určen pro absolventy speciálních škol a dětského centra. „To znamená, že sem budou denně docházet tělesně i mentálně postižení klienti, kteří nemají do budoucna jinou možnost a jiné uplatnění,“ přiblížil starosta Nového Jičína Ivan Týle.
Denní stacionář je určen klientům, jejichž rodiny či opatrovníci jsou schopni se o ně postarat a denně je budou do tohoto zařízení vozit, stejně jako je dováželi například do dětského centra. „V dětském centru si tito lidé plní povinnou školní docházku a po jejím skončení už není žádná služba definována. Pro lidi s lehčím postižením nabízí další možnost Škola života. Pro ty s těžšími postiženími chceme tuto službu nabízet my právě v tom denním stacionáři,“ zdůraznil starosta Týle.
Denní stacionář tak bude určen pro klienty starší 18 let a kapacitně nabízí prostory zhruba pro 25 občanů. I přes to, že Nový Jičín bude na provoz Slezské diakonii přispívat, bude tato služba placená. „Rodina postiženého dostává od státu příspěvek a za to by měla postiženému dítěti kupovat služby. Tedy jako nutné náklady spojené s obsluhou dítěte a služby pro rozvoj osobnosti,“ dodal Týle.
Na projekt denního stacionáře bude navazovat projekt chráněného bydlení, který se liší tím, že zde budou klienti po dobu celého týdne. Rovněž toto zařízení bude provozovat Slezská diakonie a do týdenního stacionáře by se měli první klienti nastěhovat koncem roku 2010. Projekt, jenž bude financován z téměř sedmnáctimilionové dotace, vznikne na základě trojdohody města Nový Jičín, Slezské diakonie a Moravskoslezského kraje.
Projekt chráněného bydlení nabídne kapacitně menší prostory. „Bývá to tak, že ti, kteří chodí do denního stacionáře, jsou jiní klienti než ti, kteří využívají projektu chráněného bydlení,“ upřesnil Týle. Současně dodal, že chráněné bydlení je určeno pro ty, kteří jsou na takovýto způsob života zvyklí již od začátku. „Ať už to jsou klienti v zařízeních v Tiché nebo Pržně. My pouze nabízíme kapacitu pro občany Novojičínska, aby to k nim měly jejich rodiny blíže,“ nastínil.
Rovněž chráněné bydlení, neboli týdenní stacionář je placená služba ze strany rodičů. Děti se o sebe nedokáží postarat ani v denním ani týdenním stacionáři. Rozdíl mezi oběma službami je v tom, že v denním režimu mají rodiče možnost se o děti postarat. V druhém případě to opatrovník nedokáže, a proto dítě svěří do takzvaného týdenního stacionáře, kde jsou klienti pod dohledem.