Dalších více než čtrnáct set lidí se přišlo během třetího měsíce tohoto roku zaevidovat v okrese Nový Jičín na úřad práce. „Růst je pořád hodně vysoký, protože jsme šli nahoru v nezaměstnanosti o jedno procento, oproti minulému měsíci, což je nejvíce ze všech úřadů práce z okolí. Na druhou stranu je potěšující, že už není tolik ukončených pracovních poměrů ve velkém, jak tomu bylo ke konci loňského roku a začátkem letošního,“ řekl Miroslav Kardačínský, vedoucí trhu práce na Úřadu práce Nový Jičín (ÚP NJ). V březnu tak přibyli v evidenci nezaměstnaných lidé propuštění z malých firem, které neměly v drtivé většině práci pro jednoho, dva zaměstnance. Nejvíce propustila jedna firma v uplynulém měsíci na Novojičínsku padesát tři pracovníků.

Míra nezaměstnanosti se k poslednímu březnu zastavila na hodnotě 10,61 procenta, bez práce je nyní v okrese 8428 lidí, z toho 3727 žen. Jednou z mála pozitivních zpráv je, že se po několika měsících zvýšil počet volných míst. Těch pracovníci úřadu práce registrovali k 31. březnu 439, což je nárůst za jeden měsíc o 120 pozic. I tak připadá jedna pracovní nabídka na devatenáct uchazečů. Zaměstnavatelé mají nejvíce zájem o dělníky pro čištění města, tedy veřejně prospěšné práce, zedníky a kamenáře, což avizuje nástup sezonních prací. Ovšem několik desítek nových pracovních pozic nabízí jediný zaměstnavatel v jediném oboru. „Čísla v tomto měsíci šla nahoru, ale fakt je, že padesát míst je v rámci jediné aktivity, a ta je pro nás atypická. Takže je otázka, jestli nám to pomůže,“ okomentoval situaci Kardačínský s tím, že jde o mechaniky a opraváře leteckých motorů a zařízení.

Naopak nejvíce zaevidovaných žadatelů o práci je z řad pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, jejichž počty jsou suverénně největší. „Potom to jsou bohužel dříve hodně žádané profese, jako nástrojáři, zámečníci, strojírenští dělníci,“ dodal vedoucí trhu práce.