I to byla daň za dlouholetý pobyt sovětských vojsk na území Frenštátu pod Radhoštěm a jeho okolí. V Trojanovicích to byly, kromě prasečáku, také střelnice a rozsáhlý muniční sklad. Frenštát pod Radhoštěm byl vojenským městem a v nedalekých Životicích u Nového Jičína byl tankodrom.

„Pomocné zemědělské hospodářství Na Dolině s příslušenstvím vybudovala v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, uprostřed lesa na samém úpatí Radhoště, firma OKD, podle stavební dokumentace Agroprojektu Praha, v pětaosmdesátém roce,“ připomněl Drahomír Strnadel, jednatel Matice Radhošťské a bývalý starosta Trojanovic. Areál s celkovou rozlohou 3697 metrů čtverečních tvořily dva vepříny, každý s plochou 525 m čtverečních, odpadní jímky, hnojiště a požární nádrž. Celkové náklady na stavbu byly v té době 5,4 milionu korun.

„Po odsunu okupantů byl vykradený a zdevastovaný areál převeden do majetku obce Trojanovice. První nájemci se pokusili využít areál k chovu králíků, krůt i kalifornských žížal. Po několika letech podnikání však odešli,“ pokračoval Strnadel, za jehož starostování obec v roce 2001 prodala celý areál manželům Radomíře a Petru Lehnertovým. „Současnost dokazuje, že to bylo šťastné rozhodnutí tehdejších zastupitelů obce,“ poznamenal Strnadel.

Na místě bývalých prasečáků je dnes k vidění reprezentativní penzion s tenisovými kurty, které pravidelně využívá stovka sportovců a patnáct dětí z tenisové školy. „Vše je výsledkem pětileté dřiny, během níž noví majitelé jeden vepřín zdemolovali úplně, druhý částečně a ze zbylé části vybudovali podle návrhu architekta Aleše Jílka stylový penzion,“ popsal snahu nových majitelů Strnadel a dodal, že je smutné, že právě takovým typům podnikatelů stát nepřeje. „Právě takové schopné a nápadité podnikatele vrcholní politici ignorují. Manželé Lehnertovi od státu nezískali ani korunu podpory nebo dotace či daňovou úlevu. Tento macešský přístup státu k vlastním občanům ostře kontrastuje až s podlézavým postojem k zahraničním firmám. Myslím si, že je na čase tento stav změnit,“ uzavřel Drahomír Strnadel.