Opakované volby jsou na Novojičínsku mimořádnou záležitostí. V okrese se totiž od roku 1994 opakované volby doposud nekonaly. Kujavy v tomto ohledu drží primát.

V loni v říjnu voliči v Kujavách vybírali ze dvou kandidátek. Jednou bylo SNK Kujavy, druhá se jmenovala Společně s rozumem. Na této kandidátce byli vesměs mladí lidé, kteří také získali většinovou podporu voličů. V zastupitelstvu tak usedli čtyři jejich zástupci, druhá kandidátka měla v zastupitelstvu tři členy. Starostkou se stala tehdy jednatřicetiletá Petra Vojkůvková.

Jenže mezi oběma seskupeními to prý nefungovalo již od samotného počátku. „Byli jsme prakticky od počátku v opozici. Nelíbilo se nám, jak to vedou,“ naznačil pro Novojičínský deník člen SNK Kujavy Dominik Gontkovič. Již 29. března se vzdala mandátu Markéta Gebauerová z SNK Kujavy, posléze rezignovali zastupitelé za SNK Kujavy Dominik Gontkovič a Jiří Pospíšil. Na případné převzetí mandátu rezignovalo také všech pět zbývajících náhradníků, a tak zůstalo zastupitelstvo Kujav pouze čtyřčlenné, což neumožňuje zákon.

To, že nevraživost mezi členy obou kandidátek byla již od ustavujícího zasedání zastupitelstva, potvrdila Novojičínskému deníku i starostka Petra Vojkůvková. Podle ní byly později asi největší neshody kvůli změnám v územním plánu obce. Vojkůvková půjde do nastávajících voleb opět jako členka sdružení nezávislých kandidátů Společně s rozumem. „Máme tu kandidátku skoro stejnou. Je tam jenom jedna změna,“ uvedla.

Tentokrát ale voliči v Kujavách budou mít mnohem větší možnosti výběru. Kromě zmíněného sdružení, za něž kandiduje současná starostka, jdou „do boje“ o vedení Kujav další čtyři sdružení nezávislých kandidátů. Podle očekávání je jedním z nich SNK Kujavy, nováčky jsou SNK Pro rozvoj obce, SNK pro rozvoj a budoucnost Kujav a SNK nezávislá strana Kujavy.

První volby do zastupitelstva se v Kujavách uskutečnily až v roce 1998 po osamostatnění od Fulneku. Tehdy kandidovali kandidáti KSČM a druhou kandidátku mělo Sdružení nezávislých kandidátů (SNK). O čtyři roky později se proti SNK Obec pro občana postavili kandidáti KDU-ČSL. V roce 2006 lidé v Kujavách vybírali z e dvou kandidátek – SNK a SNK Občan a jeho práva. Jak dopadnou poslední volby, bude známo 22. říjnu.