Již od devíti hodin dopoledne se zájemci mohou vydat na cyklistickou vyjížďku z Jistebníku od železniční stanice přes Petřvaldík a Albrechtičky do Bartošovic na zámek. Ve stejnou dobu začnou projížďky na raftech na Bartošovickém rybníku a řece Odře v Bartošovicích. Ty potrvají do jedné hodiny odpolední. O půl desáté dopoledne poprvé otevře pro veřejnost své brány Záchranná stanice pro volně žijící živočichy a centrum ekologické výchovy v Bartošovicích, a bude mít otevřeno každou hodinu až do půl třetí odpoledne, kdy je poslední vstup.

O půl desáté také bude možno vyrazit na vycházku po Zámecké naučné stezce s průvodcem. Ti, kteří trasu absolvují, budou mít v průběhu vycházky možnost naslouchat ptačímu zpěvu s fundovaným výkladem ornitologa.

V rámci Otevírání Poodří mohou návštěvníci zhlédnout v prostorách zimní zahrady zámku fotografie z Poodří, jak jej zachytil Rudolf Suchánek. V zámeckém parku vystoupí od 11 hodin dětský folklorní soubor Ratolesť z Detvy, který se odpoledne prostřídá s folkovou kapelou Nadarmo.
K vidění toho ale bude daleko více a stejně jako každý rok se odpoledne uskuteční rovněž Pooderské koštování, v němž „ochutnávači“ rozhodnou o nejlepší slivovici, jablkovici a hruškovici vypálené v Poodří.