Příští týden půjdou občané České republiky potřetí v historii k volbám do Evropského parlamentu. Volební místnosti se otevřou v pátek 23. a v sobotu 24. května. Podle zkušeností z let minulých nelze předpokládat nijak vysokou volební účast, v roce 2009 nebyla ani třicetiprocentní, ledacos naznačuje i zájem lidí o volební průkazy. Na Novojičínsku si v některých městech přišlo pro průkazy, jež umožňují hodit lístek do urny mimo domov, jen pár voličů.

„V Novém Jičíně bylo vydáno sedmnáct voličských průkazů," sdělila Deníku mluvčí města Marie Machková. Oproti loňským parlamentním volbám, kdy tuto možnost využilo téměř dvě stě padesát občanů, je to markantní rozdíl.

Loni přišlo více zájemců

Obdobná situace je i na dalších radnicích v okrese, například ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Vydali jsme jich asi jenom deset a je to zhruba to samé číslo jako u minulých eurovoleb. Je patrné, že o ně velký zájem není," podotkla pro Deník Ludmila Pavlová z frenštátského odboru vnitřních věcí.

Ani v Kopřivnici se současný zájem zdaleka nepřiblížil posledním volbám, ať už do sněmovny, nebo prezidenta republiky. „Pro volby do Evropského parlamentu jsme vydali jen patnáct kusů voličských průkazů," potvrdila mluvčí radnice Lucie Petříčková s tím, že loni na podzim jich bylo přesně 251. Ještě menší práci s vyřizováním tohoto dokladu, který bylo možné si vyřídit do 8. května, měli v Bílovci. Žádost si zde podalo jen osm občanů. „Kolik bylo vydáno průkazů u minulých voleb, ať už do Evropského parlamentu, nebo do poslanecké sněmovny, nevím. Nemám to s čím srovnat, protože je dělal někdo jiný a nemám tato data k dispozici," uvedla Radana Zelinková ze správního oddělení.

To v Odrách si v uplynulých dnech přišlo požádat o voličský průkaz třináct lidí. „Je to určitě o hodně méně než při podzimních parlamentních volbách," dodala závěrem referentka tamního správního oddělení.