Populární akci zorganizovala ostravská cestovní kancelář již po sedmnácté a pro letošní návštěvníky přichystala opravdové perličky. Jednou z nich byla přednáška Leopolda Sulovského, který přiblížil svůj prvovýstup na himalájskou osmitisícovku Cho Oyu jihozápadní cestou. Neméně zajímavou byla beseda Jaroslava Jindry o nejtěžším motoristickém závodě světa. „Jaroslav Jindra je místní rodák, který patří ke špičkovým fotografům České republiky. Najímají si ho různé agentury po celém světě a již několik let jezdí jako fotograf a kameraman na Dakar,“ přiblížil Jiří Kráčalík, organizátor akce a majitel ostravské cestovní kanceláře.

Návštěvníci srazu cestovatelů si však užívali povídání i o Norsku, Islandu, Ukrajině, Bajkalu a v neposlední řadě o pohoří Karakoram a Himaláje. „Besedy běží paralelně na dvou až třech místech, tak je těžké si vybrat. Převážně vystupují průvodci naší cestovní kanceláře, ale samozřejmě dáváme prostor i jiným cestovatelům,“ řekl Kráčalík. Ten si zároveň pochvaluje návštěvnost, která je rok od roku větší. Během dvou dnů si přijde zajímavé vyprávění dobrodruhů poslechnout pět set lidí.

Vyvrcholením celého víkendu je již tradičně sobotní Horobál, pro letošní rok zpestřen o úvodním promítání toho nejlepšího z Outdoorového filmového festivalu. Ten je také v režii majitelé ostravské cestovní kanceláře. Letos na plese hrály tanečníkům tři kapely včetně cimbálovky, byla přichystaná bohatá tombola i pestrý program.