Padesát žadatelů, kteří přišli o prvním úředním dni v roce 2012 na novojičínský městský úřad vyřídit si občanku, museli úředníci poslat domů. Během dne totiž došlo ve všech městech v zemi dvakrát k výpadku celostátního systému.

Přes to všechno obsloužili na novojičínském odboru vnitřních věcí osm desítek žadatelů, a to i přesto, že při obsáhlejší agendě zde nyní vyřizují doklady tři pracovnice oproti dřívějším čtyřem. V dalších dnech se situace uklidnila. „V úterý už přišlo jenom čtyřicet dva žadatelů, a byli obslouženi všichni a v pořádku, a ve středu byl taky klid,“ řekla pro Deník mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Zároveň poznamenala, že nikdo neprojevil zájem o nový občanský průkaz s čipem, možná i proto, že za něj musí žadatelé zaplatit pět set korun.

Aby se vyhnuli frontám, doporučují úředníci využívat i jiné úřední dny než jen pondělí a středu. „Je zřejmé, že občané využívají úřední dny nejvíce v pondělí a ve středu, úterý a čtvrtek jsou k vyřízení úředních záležitostí využívány méně. Doporučujeme proto zejména maminkám na mateřské nebo rodičovské dovolené a důchodcům využívat úřední hodiny v úterý a čtvrtek,“ informuje novojičínský odbor vnitřních věcí.

Na bíloveckém úřadě panuje zřejmě klid. „Větší počet žadatelů jsme sice zaznamenali, ale je to spojeno spíše s tím, že máme pod sebou nově i Studénku, Albrechtičky a Pustějov. Není to však nic, co bychom nezvládli,“ zamyslela se vedoucí správního oddělení bíloveckého úřadu Iveta Alčerová. Ta také potvrdila, že lidé o průkazky s čipem příliš zájem nemají. „Zatím chtějí bez čipů. Byla tady vydána pouze jedna čipovka,“ podotkla Alčerová.

Kopřivnický správní odbor převzetí více agend podle jeho vedoucí Jany Sopuchové zatím zvládá. „Zájem z řad občanů jsme samozřejmě zaznamenali. V prodloužené úřední dny, v pondělí a ve středu, jsme odbavili zhruba sto padesát žadatelů, a to jak kvůli občankám, tak kvůli podání si žádosti o vydání dokladů“ uvedla Sopuchová.

O občanské průkazy s čipy není zatím ani v Kopřivnici velký zájem. „Zatím jsme přijali dvě žádosti. Zájem o to zatím není tak velký. Lidé vlastně v současné době asi ještě přesně neví, k čemu konkrétně bude občanský průkaz s čipem sloužit,“ myslí si Sopuchová.