Kdyby to stavěli Izraleci a ne Slováci a naši, tak už by to bylo dávno hotové a takové problémy nemusely být, tvrdí shodně někteří představitelé obcí na Novojičínsku, kterých se bezprostředně dotýká stavba dálnice D 47. Většina z nich vnímá informace o nedostatku peněz na dostavbu úseků mezi Bělotínem a Bílovcem se znepokojením. „Už dopředu bylo jasné, že úsek Bělotín – Hladké Životice bude poslední a každé prodloužení stavby je znepříjemnění života v obcích, protože bude pokračovat provoz těžkých nákladních vozidel a podobně. V každém případě by to měli dodělat, třeba i bez terénních úprav,“ uvedl starosta Vražného Vladimír Nippert.

Včasné dokončení stavby by si přáli i v Mankovicích, kde bude přivaděč na dálnici. Lidi chtějí, ať je to co nejdříve, ať už si oddechnou od provozu, který s sebou nese ruch, prašnost. No, je to hodně napínavé, jestli Ředitelství silnic a dálnic sežene peníze, nebo ne,“ zmínil se starosta Mankovic Miroslav Švajda.

Své si při momentální stavbě přivaděče užívají i obyvatelé Fulneku. „Lidé tady za námi chodí. Byla dohoda se stavebními firmami, že už ten terén upraví, ale zatím to moc nejde. Je to špatné, ale asi těžko ten problém nějak ovlivníme. To si musí vyřešit Ředitelství silnic a dálnic,“ vyjádřil se k problému místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer.

Hodně špatná situace z pohledu obyvatel je ve směru od Suchdolu nad Odrou na tamní místní část Kletné. „Ten úsek je pořád z nějakého důvodu nedostavěný. Přitom chybí minimum ke zprůjezdnění. Doufám, že ředitelství nakonec nějaké peníze najde, protože nechat to rozpracované, by byla katastrofa,“ sdělil Richard Ehler, starosta Suchdolu nad Odrou, jenž by stejně jako řada obyvatel tohoto městyse byl nejraději, kdyby stavebníci byli pryč a bylo by opět čisto.

Ředitelství silnic a dálnic se podle Romana Kluzáka z jeho tiskového oddělení ŘSD situaci vyřešit. „Celkově nám obecně chybí jedenáct miliard pro plynulé pokračování všech staveb. Co se týče tohoto úseku, tak přesně nemám informace. Bude se to muset přehodnotit. Na některých přivaděčích se možná ubere, ale bude muset být nějaké jednání,“ informoval Kluzák a doplnil, že ještě ale žádné jednání neproběhlo.

Kluzák poznamenal, že v úseku Hladké Životice – Bílovec je rozpracovanost dobrá a neměly by se tam vyskytnout velké problémy. „Horší je úsek Bělotín – Hladké Životice, který je delší a komplikovanější. Jsou úvahy, že by se třeba přesunuly peníze ze státní hranice u Bohumína, protože Poláci tam do roku začátku příštího roku nedojdou,“ nastínil Kluzák.

Původní termín dokončení úseku dálnice mezi Bělotínem a Bílovcem je stanovený na listopad 2009. „My to pořád chceme zprovoznit v tomto termínu. A když nebudou potřebné peníze, tak aspoň v polovičním profilu, aby Ostrava byla napojená,“ řekl Klusák.

Polovičaté řešení, ale obcím příliš nevyhovuje. „Varianta případného omezeného provozu sice uvolní dopravu na Ostravu, ale zůstane tady pořád stavba se všemi důsledky,“ uzavřel suchdolský starosta Ehler.