VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce a města uklízí po velké vodě

NOVOJIČÍNSKO – Velká voda opadla a sní i strach zpodobné hrůzy, jaká byla před deseti lety. Vpostižených částech nastala etapa úklidu.

10.9.2007
SDÍLEJ:

Velká voda v pátek zalila řadu míst v okrese. Nejhorší situace byla v Bravanticích.Foto: DENÍK/Pavel Karban

O dění vnejpostiženější obci vokrese, Bravanticích jsme již informovali. Voda ale děsila i jinde. Například ve Fulneku zatopila půl kempu. „Byla to hrůza, jak to opadlo. Vdílně je samé bahno, přehnalo se to i přes velkou budovu,“ sdělila uklízečka vkempu s pohledem na chatu správce, jejíž garáž ještě stále byla zatopená asi dvaceti centimetry vody.

Podle starosty Fulneku Josefa Dubce nadělal nejvíce škody Husí potok. Vylil se vDolejších Kunčicích, proletěl Vlkovicemi bez větších škod, avšak spláchl právě kempink. „Kritickým místem pak byla takzvaná myší díra u zdravotního střediska, kde se Husí potok setkává sGručovkou. Tam to nadělalo nějaké škody i na komunikaci,“ uvedl Dubec a dodal, že další problém vznikl na hřbitově. Ten je sice na kopci, ale jeho část pokryla zemina, kterou dešťová voda strhla ze stavby přivaděče dálnice. „Firma hned začala dělat opatření. Ještě tam ale je co uklízet,“ poznamenal Dubec.

VBílovci museli vmístní části Stará ves evakuovat jednoho občana. „Ve Staré Vsi to bylo nejhorší. Tam jsme zjednoho domu museli převézt zařízení. Špatně to vypadalo i u Massagu, ale firma už se dopředu připravila tím, že odpálila zábradlí na mostě,“ sdělila starostka Bílovce Sylva Kováčiková. Ta se netajila skritikou vůči Povodí Odry, které spravuje říčku Bílovku. „Koryto nemá dostatečnou hloubku ani šířku a ukázlo se, že Povodí by mohlo výrazně eliminovat škody,“ řekla starostka a dodala, že vtomto duchu chce město poslat Povodí Odry výzvu. Podle ní by také nebylo od věci, aby města informovala obyvatele, jak mají postupovat vpřípadech, kdy se voda vylévá zkoryt a podobně.

VŽivoticích u Nového Jičína zažili největší strach vpátek časně ráno. „V tom devadesátém sedmém to bylo podstatně horší,“ zhodnotil starosta Pavel Hasalík stím, že největší problémy udělala voda na horním konci obce, kdy zatopila část silnice spojující Životice sMořkovem. „Na obecním majetku skoro žádné škody nejsou, snad jen nějaké drobné úpravy silnice okolo Jičínky. To na soukromém majetku udělala velká voda škody podstatě větší. Zatopila sklepy a částečně i nemovitosti, které jsou blízko vody,“ popsal Hasalík.

Ve Velkých Albrechticích vyhlásili vdobě velké vody druhý stupeň povodňové aktivity. „Tomu, co teď u nás bylo, říkám sedmiletá voda. Před deseti lety to bylo podstatně horší, bylo tu tak o metr víc vody,“ popsal starosta Josef Magera stím, že Bílovka, protékající obcí, se vylila zkoryta na několika místech. „Teď uklízíme,“ dodal. I ve Velkých Albrechticích sčítají po povodni největší škody soukromníci. „Na obecním majetku je asi největší škodou, když spadl strom na lávku. Snad zničil jen zábradlí, ale musíme se na to ještě podívat,“ poznamenal Magera.

10.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT