„Bagety, pivo, víno, šampusy bohemky a voda,“ jmenuje obsluha Flypointshopu, který je také letošní novinkou a funguje hned za pasovou kontrolou. Bagety tady mají za pětaosmdesát až pětadevadesát korun. Hned vedle je celá řada výdejních automatů, které vydávají vodu na cestu po třiceti a limonády po čtyřiceti korunách.

Ještě před nástupem do letadla se lze občerstvit čepovaným Radegastem dvanáctkou za pětašedesát nebo Plzní za pětasedmdesát korun, tvrdý alkohol se pohybuje od pětaosmdesáti korun do stovky. „Hitem letošní sezony je ale pizza. Jsme jediní na letišti, kteří ji prodávají,“ zdůrazňují u pultu Sky Point Baru, kde se dá italská specialita v české variantě koupit od 199 korun.

Totéž platí i pro horní Mattoni Grand Café, kde personál u kasy zmiňuje naopak domácí croissanty: „Sami je tady pečeme, jsou máslové a stojí pětatřicet korun.“ Hosté si však nejčastěji poroučí kávu - espresso, lungo, latte macchiato, doppio i ledové varianty. Ty jsou od devětašedesáti korun. „Ceny odpovídají kavárnám ve městě,“ tvrdí servírky.

Slušně vybavený horní kiosek Aelia Duty Free má nejen bezcelní zboží, ale momentálně v akci obyčejnou vodu, po šestatřiceti korunách dvě láhve. A tu tady chtějí cestující nejvíce.

„Meníčka naproti v okénku, jo?“ navádějí zákazníky ve spodním Airport Bistru, k němuž se jde chodbou z hlavní haly. Nabízejí například zapékané těstoviny s krůtím masem, nivou, zeleninou a kyselou okurkou (179 korun), smaženou kuřecí kapsu plněnou šunkou a sýrem s bramborovou kaší a zelným salátem s křenem (189 korun) či halušky s hlávkovým zelím a uzeným masem (179 korun). Při návštěvě Deníku měli na menu frankfurtskou polévku. K menu je zvýhodněná čepovaná malinovka – třetinka za 18 a půllitr za 25 korun. Bistro láká také na bagety, sandwiche, obložené housky, marlenky, panini, muffiny.

A aby toho nebylo málo, mošnovské letiště má jako první v Česku automatizovanou prodejnu otevřenou sedm dní v týdnu čtyřiadvacet hodin denně. „Když pominete třeba ty polštářky a některé věci, které jsou opravdu pro cesty letadlem, tak já si umím představit takový malý obchůdek i v malé obci. Pracujeme na tom, aby takové obchody byly pro všechny lidi, i do té na letišti může kdokoliv kdykoliv přijít,“ vzkazuje Pavel Březina ze Svazu českých a moravských spotřebních družstev.