V kavárně Paparazzi Fashion café v ostravském obchodním centru Futurum sedí u jednoho stolu tři mladší muži. Dva z nich potahují z cigarety. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby už déle než rok neplatil zákon, který kouření v otevřených prostorách nákupních center zakazuje.

„Povolujeme našim hostům kouřit. Už několikrát jsme dostali pokutu od hygieny, ale majitel přesto kouření nezakázal. Kdyby to udělal, mohli bychom zavřít. Devadesát procent našich hostů si sem jde posedět na kávu a cigaretu,“ uvedla číšnice, která si nepřála zveřejnit své jméno. Jeden z hostů kavárny Rostislav Kraut s jejími slovy nesouhlasí. „Myslím si, že je to o tom, jak si své hosty vychovají. Sám jsem kuřák a nechodím sem kvůli cigaretě, ale kvůli kávě,“ míní Kraut.

Kuřáci za sklem

Některé kavárny ve Futuru už splnily přesně to, co jim protikuřácký zákon přikazuje. Prostory pro kuřáky od pasáže obchodního centra stavebně oddělili.

„Skleněnými výklady jsou odděleny prostory pro kuřáky, tak aby cigaretový dým neobtěžoval návštěvníky nákupního centra. Posezení pro nekuřáky je stále otevřeno,“ vysvětlila číšnice.

Situace se za poslední rok zlepšila v Avion Shopping Parku. Celé obchodní centrum je nekuřácké.

„Když jsme zakázali kouření, zpočátku byla kavárna téměř prázdná. Teď už si hosté zvykli a opět máme koho obsluhovat,“ uvedla zaměstnankyně kavárny Coffeeshop company.

Nedodržování takzvaného protikuřáckého zákona patří podle hygieniků k častým důvodům, proč lidé podávají na hygienu podnět k prošetření.

Nemají jiné páky

„Celkem bylo loni ve velkých nákupních centrech zkontrolováno třiatřicet provozoven stravovacích služeb, z toho 18 nekuřáckých a 15 kuřáckých, které nebyly stavebně odděleny od ostatních prostor. Někteří provozovatelé reagovali na výsledek kontroly změnou charakteru provozovny na nekuřáckou nebo zajistili stavební oddělení svých provozoven,“ uvedl Radim Mudra, mluvčí krajské hygienické stanice, a dodal: „Ve většině případů se tak stalo až na základě uložení sankce, kdy celková částka uložených pokut přesáhla sto tisíc korun. Provozovatelům, kteří nesplnili požadavky zákona a provozovali kuřácké zařízení bez stavebního oddělení, byly vzhledem k opakovanému porušování zákona ukládány další sankce v horní hranici zákonem stanoveného rozmezí, tedy až deset tisíc korun.“ To je také jediné, co mohou hygienici dělat. Zakázat činnost provozovateli restaurace nebo uložit vyšší pokutu podle zákona nemohou.

„Vzhledem k tomu, že hlavním smyslem a účelem zákona je ochrana zdraví veřejnosti před škodlivými účinky tabákového kouře, a rovněž zabránění účinků pasivního kouření na nekuřáky, budou kontroly ze strany krajské hygienické stanice pokračovat i nadále. Provozovatelé, kteří vědomě zákon porušují, se tak vystavují riziku, že sankce postupně převýší případné náklady na stavební úpravy jejich provozoven,“ uzavřel Radim Mudra.

Elektronická cigareta

Přestože v názvu je slovo cigareta, jde spíše o pomůcku, která lidem umožňuje kouřit bez škodlivých příměsí, které vznikají při hoření, jako je dehet a další látky. „Elektronická cigareta není špatná. Můžete ji kouřit v nekuřáckých prostorech i v nemocnicích ji lékaři pacientům-kuřákům povolují kouřit. Nese s sebou mnohem menší zdravotní rizika. Elektronická cigareta může pomoci i v odvykání kouření, ale pozor, její náplně obsahují nikotin. Takže pokud chcete s kouřením přestat, kupujte si náplně s menším obsahem nikotinu. Existují i náplně s nulovou nikotinovou náplní. Kuřákovi, který chce se svou závislostí skoncovat, pomáhají v tom, že tato cigareta zaměstná jeho ruce, navodí mu podobné pocity jako klasická cigareta,“ vysvětlila vedoucí Centra léčby závislosti na tabáku Městské nemocnice Ostrava Lucie Cwiková. (mch)

Související články:Zmizí zákazníci z centra či z fifejdského Futura?

Tady byste neměla kouřit, upozornili lidé redaktorku