Albrechtičky svůj svátek – 600 let trvání – oslaví letos v září. Již v dubnu ale vedení obce v obecním zpravodaji vyzvalo obyvatele k vytvoření návrhů na pamětní mince k výročí 600 let od první písemné zmínky o obci.

V daném termínu se sešly tři návrhy autorů Terezy Kilnarové, Milana Myšky a Miloslava Čegana, které obec zaslala grafikovi Petru Souškovi, jenž podle nich vytvořil několik možných podob mince. Vedení obce se nakonec přiklonilo k variantě, která vycházela z návrhu Milana Myšky. „Na lícní straně je spodobnění Albrechtiček podle nejstaršího známého vyobrazení Albrechtiček z roku 1737, text Albrechczycz, což je nejstarší pojmenování

Albrechtiček z listiny z r. 1411, a letopočet MCDXI. Typ písma je převzat z mince, kterou razil tehdejší markrabě, a zároveň krátce i římský král, Jošt Lucemburský okolo roku 1411,“ stojí v posledním čísle Zpravodaje Albrechtiček, kde je dále uvedeno, že na rubové straně je současný znak obce na stylizovaném gotickém štítu a text Albrechtičky 2011, 600 let, 1411–2011. Celkový vzhled mince bude historizující a bude se podobat mincím, kterými se platilo v době vzniku Albrechtiček, tedy grošům.

Vedení obce uvažovalo, že mince bude možno razit ze tří druhů kovů, z mosazi, stříbra a zlata. Vzhledem k tomu, že stříbrné a zlaté mince by nebyly nejlevnější, vyráběly by se na objednávku. Tu lze ještě učinit do konce měsíce července na obecním úřadě v Albrechtičkách.

Mince z ryzího stříbra o váze 7 gramů by měla stát do 400 korun, mince z ryzího zlata bude vážit dvakrát více a má stát kolem 17 tisíc korun, podle aktuální ceny zlata. Mosazné mince budou stát kolem padesáti korun.

„Zatím máme objednávku jenom na jednu stříbrnou minci, ty mosazné nějak neřešíme, protože ty budeme objednávat sami pro obec,“ uvedl pro Novojičínský deník starosta Albrechtiček Miloslav Čegan. Mince by obec využívala například při slavnostech obce. „Budou také do budoucna v informačním centru, kdyby někdo měl zájem,“ doplnil Čegan s tím, že cena zlaté mince je možná vysoká, ale skutečně vychází z aktuální ceny zlata. „Tak jsou sběratelé mincí, kteří by ji možná chtěli. Ta mince, protože je zlatá, by neměla ztratit na hodnotě a časem by možná mohla i získat na ceně,“ dodal starosta Albrechtiček.