Podle Jarmily Maršálkové, pracovnice oddělení vodního hospodářství odboru životního prostředí novojičínské radnice, je vypouštění odpadních vod na Dolních drahách, části Hostašovic, nelegální. Část kanalizační sítě v tomto místě totiž tvoří meliorace. „Je to velmi nepříjemné pro velkou část obyvatel, protože v melioracích tečou ze zákona podzemní vody a je zakázáno vpouštět tam odpadní vody. Je to nezákonný stav a my musíme povolení zrušit,“ uvedla Maršálková a reagovala tak na to, že Hostašovice doposud povolení měly.

Jenže loni v listopadu vodoprávní úřad obdržel oznámení od bratrů Korábečných, z nichž jeden je i zastupitelem Hostašovic, že část tohoto úseku není kanalizace, jak uvádí čestné prohlášení, které kdysi doložil starosta Hostašovic Antonín Plešek, ale že jde o melioraci. „Svolali jsme jednání na vodoprávním úřadu. K tomu měli účastníci dodat doklady, které mají k dispozici. Objevily se nové doklady, na jejichž základě se dalo konstatovat, že v daném místě je skutečně meliorace,“ naznačila Maršálková a dodala, že při místním šetření 19. června se to potvrdilo. Obec tak využívala k odvádění splaškového odpadu z lokality Dolní dráhy melioraci.

„Proto jsme na červnovém jednání řekli panu Korábečném a starostovi, aby o tomto stavu informovali obec, a hlavně aby projednali nápravu situace, aby se to občanů dotklo co nejméně. Dohodli jsme se na září,“ pokračovala Maršálková a konstatovala, že po třech měsících je stav stejný. „Přijde inspekce, odebere vzorek, obec zaplatí, občan zaplatí, a je to zbytečné. Tomu jsme chtěli zabránit,“ poznamenala.

Starosta Plešek se odvolával na projektanta, jenž se vyjádřil, že se jedná o kanalizaci. „Máslo na hlavě nemá jen obec, ale i vodoprávní úřad a projektant. Nesouhlasíme s vaším stanoviskem. Počkáme, až co vydáte, a budeme se bránit stanovisku,“ dodal Plešek. Případná kanalizace by obec stála několik milionů korun. Současný stav v zastupitelstvu Hostašovic ale příliš velké naděje na vzájemnou dohodu nedává. Minulé zasedání totiž starosta musel zrušit.