Když se před několika lety na nově opraveném schodišti ke kostelu svatého Mikuláše v Hladkých Životicích objevil nápis z dlažebních kostek „J. P. 2005“, myslela si řada lidí, že jde o omyl nebo o nejapný žert.

„Byl jsem tam nedávno na návštěvě a nevím, co si o tom mám myslet. Slyšel jsem, že ta písmena mají znázorňovat iniciály starosty,“ pohoršoval se před asi čtyřmi lety v redakci Novojičínského deníku Stanislav Šmeidler, rodák z Hladkých Životic. To, že nešlo o žert ani omyl a že písmena skutečně znamenala zvěčnění starosty Jaroslava Petržely, dokazovaly následující roky.

Jedno vyvýšené místo v obci dostalo název Petrželův kopec, vysílání místní televize se jmenovalo Petrželovjan a na novém mostě přes Husí potok se v betonové konstrukci objevil nápis J. P. 2008. Po loňských komunálních volbách zasedlo na obecním úřadě nové vedení obce. To zrušilo název Petrželův kopec i vysílání místní televize.

Nyní došlo také na zmíněné iniciály u kostela. Obec tak učinila na základě dopisu, který jí nedávno adresoval právě Stanislav Šmeidler. Šmeidler, který se zabývá mapováním sakrálních památek a návrhy na jejich případnou údržbu, mimo jiné píše: „Nevím, kterého svatého jsou to počáteční iniciály. Nic mě nenapadá. Nebo je to některý ze spolutvůrců či stavitelů kostela? Nic mě nenapadá, marně tápu.

Pokud je ale pravdou, že se tyto iniciály váží k osobě bývalého starosty Jaroslava Petržely, pozastavuji se nad tím. Pokud dláždění u kostela zámeckou dlažbou platil ze svého, budiž mu chvála a vyprošuji pro něj i požehnání. Pokud ale dlažbu platila obec, jeho iniciály by před takovou budovou neměly co dělat.“

V dopise také požádal, zda by dlaždice nemohly být odstraněny. „Byl jsem z toho fakt udivený. Pak už mi řeklo více lidí, že to znamená opravdu jeho iniciály. Pokud to platil ze svého, tak ať to tam má. Ale nevěřím tomu, že to platil,“ vyjádřil se nyní Šmeidler pro Novojičínský deník.

Obec již v minulých dnech učinila změnu. „Měli jsme tam naše pracovníky, kteří prováděli opravu schodu a při té příležitosti pár barevných kostek vyměnili. Takže teď je tam LP jako léta páně. A vypadá to dobře,“ sdělila místostarostka Hladkých Životic Jana Víchová.

Vyjádření Jaroslava Petržely se redakci nepodařilo získat. Stará telefonní čísla nefungují a současný kontakt redakce nezískala. „Ani my na něj nemáme kontakt, on s námi nekomunikuje,“ poznamenala místostarostka Víchová.

POSTŘEH: Vítejte v… Jak se to jmenuje?

Kult osobnosti (latinsky cultus = uctívání) obecně spočívá v neúměrném zveličování zásluh a vlastností vedoucí osobnosti či osobností, jež je současně nemožné kritizovat. Tolik výňatek z Wikipedie.

Je možné nazvat takto počínání člověka, který po sobě pojmenuje kopec, vysílání televize, své iniciály umístí na veřejně prospěšné stavby a v propagačním materiálu uvede, že v novodobé historii po roce 1992 proslavil obec svým nekonvenčním vedením samosprávy? Ať si každý odpoví sám, jak uzná za vhodné.

Je jisté, že se určitá odpověď objeví i v jakémsi měsíčníku, který tento člověk vydává poté, co vyjde oficiální obecní měsíčník. V každém případě se na Novojičínsku nenajde obec, městys ani město, kde by se ulice, stavba či cokoliv jiného jmenovalo po představiteli obce, pokud se nejedná o představitele, jehož minulost je již v řádu mnoha desítek let, a zvěčnění jeho jména bylo vůlí většiny obyvatel.

Pokud by totiž každý starosta po sobě zanechával, jako ten pejsek, tu či onde značku, mohl by vzniknout chaos. Co kdyby se najednou objevilo sídliště Josefa Jalůvky, Matůšovo náměstí či nábřeží Milana Strakoše? A co kdyby ti „nejlepší“ po sobě začali pojmenovávat celé obce? To by třeba z Bernartic nad Odrou byly Klosovice nad Odrou, z Veřovic by byly na pár let Piterákovice, no a z Hladkých Životic třeba Hladké Petrželovice.