Přibližně třičtvrtě milionu korun zmizelo z účtu Šenova u Nového Jičína. Nejednalo se o bankovní loupež, ale o strhnutí splátky úvěru České spořitelny. Peníze však byly určeny pro lidi postižené povodní, banka je proto vrátila zpět na účet obce, a zároveň přislíbila se splátkou posečkat. Starosta obce Vladimír Demeter se však ohradil vůči výši splátky, která podle něj činí 140 tisíc korun, nikoli asi 720 tisíc korun.

Demeter kontaktoval Českou spořitelnu již v úterý, 30. června, tedy v době, kdy zjistil onu chybějící částku na účtě. „Jednalo se o konto, kam chodily veškeré finance, byly tam sponzorské dary a tak podobně. To se prostě nedělá, takhle se nechovají lidé, natož úředníci banky,“ komentoval ještě rozčilený starosta Demeter. Podle něj bylo na účtu asi 720 tisíc korun, které si banka vzala na splátku úvěru. „Strhli nám peníze, ale my nevíme, za co. Splátka měla být sto čtyřicet tisíc korun, přišli jsme o sedm set dvacet a nevíme proč.“ Peníze obec poté převedla na účet Komerční banky, kam mohou zájemci i nadále přispívat. Demeter toto počínání odůvodnil tím, že už nechce mít nic s Českou spořitelnou. Splátky však bude obec posílat i nadále. „Není to o tom, že by obec vzala peníze lidem, kteří je měli dostat, abychom tím lepili nějaké svoje dluhy. Spořitelna neměla nejmenší důvod nám brát peníze,“ uzavřel starosta. Ten nyní jedná se spořitelnou, o výši požadované splátky a jejím původu.

Česká spořitelna jakýkoli úmysl poškodit obec popírá. Pavla Langová z odboru firemní komunikace České Spořitelny naopak poukázala, že se jednalo pouze o standartní splátku úvěru. Banka tedy postupovala podle podmínek, stanovených ve smlouvě. „Pan Demeter nás upozornil, že potřebují peníze na obnovu obce po povodních. My, jako vstřícné gesto, jsme vrátili splátku na účet a odložili její splacení,“ potvrdila Langová s tím, že nemůže potvrdit ani vyvrátit, že se jednalo o prostředky z povodní. Dále připomněla, že banka pomáhá svým klientům v postižených oblastech různými způsoby. „Děláme věci, které bychom nemuseli. Například vyměňujeme mokré i poškozené bankovky, které se standartně nevyměňují. Připravujeme také balíček úvěrových smluv pro klienty poškozené povodněmi, kde budou zvýhodněné podmínky,“ dodala Langová.

Vrácené peníze budou, dle slov starosty, přerozděleny na pomoc obyvatelům i obnovu obecního majetku. „Dva domy v obci jsou neobyvatelné. Jeden museli majitelé kompletně rozebrat, budou ho zřejmě spravovat a druhý je v hodně špatném stavu. Budeme bourat jeden dům a pak stodolu v blízkosti místní komunikace, na kterou se chystáme ve středu,“ přiblížil po povodňovou situaci Demeter. Velká voda poničila v obci asi sto domů. Škody na obecním majetku se pohybují od čtyřiceti do šedesáti milionů korun.