VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obecní ples zpestří premiéra městské hymny

Kopřivnice - Město již v sobotu znát svou hymnu. Skladba, která v budoucnu doprovodí například oslavy města, oficiální příležitosti či městské akce, bude veřejnosti představena na Obecním plese.

29.1.2011
SDÍLEJ:

Kopřivnická hymna vůbec poprvé zazní v sobotu, na Obecním plese, konajícím se v kopřivnickém kulturním domě.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Kopřivnice se stane prvním novojičínským městem, které bude mít vlastní hymnu. Nápad složit pro město skladbu, jež by zněla při jeho oslavách, oficiálních příležitostech či jiných akcích, se zrodil v hlavě současného ředitele Kulturního domu Kopřivnice (KDK) Jaromíra Naleraje. V září loňského roku proto pracovníci kulturáku vyhlásili soutěž.

„S tím, že by město Kopřivnice mělo mít svou oficiální píseň nebo skladbu, přišel ředitel Kulturního domu Kopřivnice a C.K Agentury Fox Jaromír Naleraj,“ informovala Pavla Májová, jež se stará o dramaturgii a produkci, a pokračovala: „Je totiž takovým patriotem a chtěl, aby se i místní kapely, kterých je tady požehnaně, zapojily do dění ve městě a něco pro něj vytvořily.“ Naleraj s myšlenkou přišel v létě loňského roku. Pracovníkům kopřivnického kulturáku se originální nápad zalíbil, a začali proto pracovat na vyhlášení soutěžního klání.

Soutěž o Kopřivnickou hymnu vyhlásil kulturní dům v polovině září loňského roku. Čas na to, aby vytvořili pro město píseň nebo skladbu, měli kopřivničtí hudebníci do prosince. „Do klání se zapojilo celkem pět kopřivnických hudebníků. Tři z toho byly kapely, dva potom samostatní hudebníci,“ pokračovala Májová. Vítěze, jehož jméno, stejně jako hudební počin, zazní již dnes na tradičním obecním plese, vybírala pětičlenná porota. V té zasedli jako odborníci na slovo vzatí, tak laici. „Z odborníků jsme k účasti v porotě oslovili Aloise Hrnčárka, vedoucího místního dechového orchestru, nebo Pavla Písteckého, jenž šéfuje kopřivnickému big bandu,“ uvedla Májová. Ke slovu se ale dostali také znalci místní alternativní scény. „Za ty jsme oslovili Tomáše Neuwirtha,“ doplnila dramaturgyně.

Kde všude kopřivnická hymna zazní a jak často ji obyvatelé města budou mít šanci slyšet, zatím podle pracovníků kulturního domu není jisté. „Od začátku k tomu přistupujeme tak, že bude vlastně záležet na tom, která skladba se stane onou hymnou,“ vysvětlila Májová a pokračovala: „Každá z té pětice je totiž jiná. Není to tak, že by byla jedna univerzální, a ta by se dala použít kdykoliv na cokoliv.“ Přes tuto skutečnost pořadatelé předpokládají, že hymna bude znít minimálně na akcích pořádaných právě kopřivnickým kulturním domem. „Město ji bude moci samozřejmě také kdykoliv použít, ale nebude to nastaveno tak, že budeme skladbu za každou cenu protlačovat. Prostě, když se hymna městu líbit nebude anebo se nebude hodit na určitý typ akce, jednoduše nezazní,“ upozornila Májová.

Která z pěti skladeb se nakonec stane městskou hymnou, ví v tuto chvíli jen pracovníci kulturního domu. Jejího autora ani název však dopředu prozradit odmítli. „Rozhodnuto už je, ale na oficiální vyhlášení si budou muset obyvatelé města počkat na Obecní ples,“ dodala na závěr Májová.

Autor: Jana Hromočuková

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení