Smutné staleté výročí od atentátu na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este v bosenské metropoli Sarajevu si na Novojičínsku v pondělí 28. července připomněli jen málokde. Výjimkou byly Odry. Tam slavnostně odhalili obnovené pietní místo, na kterém leží oderské oběti prvního celosvětového konfliktu.

Oderská slavnostní chvíle měla dvě části. V patnáct hodin se zhruba pět desítek lidí sešlo na společné zádušní mši, jež se uskutečnila v tamním kostele sv. Bartoloměje. O hodinu později byl na hřbitově slavnostně odhalen památník padlých.

„V první světové válce zahynulo téměř deset milionů vojáků a přes osm milionů civilistů. Na bojištích východní, západní a jižní fronty umírali během necelých čtyř let také občané Oder. Do svých domovů se již nikdy nevrátilo téměř osmdesát z nich," uvedl v začátku proslovu starosta města Pavel Matůšů.

Renovace původního kříže

Památník obětem první světové války není v Odrách novinkou. Na tamním hřbitově bylo pietní místo léta. V letošním roce se na něj vrátil zrekonstruovaný kříž a přibyla deska s téměř osmi desítkami jmen padlých. „Z úcty ke zmařeným životům se město Odry rozhodlo přistoupit k novému výtvarnému a architektonickému řešení pietního místa.

Investice ve výši přes sto čtyřicet tisíc korun zajistila nejen úpravu původního hrobového místa a kamenické práce, zahrnující výrobu nové krycí desky z impaly se jmény padlých a nezvěstných vojáků včetně jejich osobních dat, ale také restaurování litinového kříže, který odkazuje na původní pomník a zajišťuje tak kontinuitu s předchozí pietní úpravou," prozradil oderský starosta a dodal, že součástí pomníku je nyní rovněž mapa Evropy s vyznačenými místy, kde jednotliví oderští občané položili v letech 1914 až 1918 své životy.

Ke geografickému znázornění město inspirovaly archivní doklady z posledních let války, které po sobě zanechal Otto Gerlich. „Ten si své záznamy a itinerář cesty válečného zajatce zaznamenával právě do ručně kreslené a kolorované mapy Evropy," potvrdil informaci Pavel Matůšů.

Ačkoliv slavnostní chvíli doprovodil déšť, lidé si na odhalení památníků čas našli.

„Původně jsem zapomněl, že na začátek tohoto týdne připadlo toto výročí, ale když jsem se dozvěděl, že se tady odhaluje pomník obětem první světové války, přišel jsem. Zajímám se o historii a myslím, že je důležité nezapomenout na ty, díky kterým tady dneska vůbec jsme," řekl jeden z návštěvníků pondělního odhalení památníku.