Na dvě sta zdravotníků se sjelo do Bílovce na konferenci s tématem Obezitologie v klinické praxi. Námět pro debatu byl příznačný, neboť právě v bílovecké nemocnici vznikla na začátku tohoto roku ambulance, v níž specialisté stanoví po komplexním vyšetření individuální jídelníček a plán fyzické aktivity pro pacienty s problémem váhy.

Ambulance zaznamenala od svého vzniku také své první úspěchy. „Například jeden pacient má méně o patnáct kilogramů. Chtěl bych ale zdůraznit, že každé kilo dolů není záležitostí dne, týdne, ale měsíců. Člověk musí mít motivaci, musí změnit svůj životní styl, prostě musí chtít spolupracovat,“ přiblížil Zdeněk Hrdlička z obezitologické ambulance. Žádná zázračná pilulka na hubnutí neexistuje, bílovečtí internisté proto doporučují léčbu obezity pod odborným dohledem.

Vojtěch Hainer, host konference, přední český endokrinolog a zakladatel Československé obezitologické společnosti, nazval obezitu epidemií současnosti. Dle jeho slov je třeba hlavně obezitě předcházet. „V této oblasti, v oblasti prevence a osvěty, máme co dohánět. Je to otázka celé společnosti. Například ve známé reklamě bych mamince, která spokojeně vytahuje z ledničky čokoládové výrobky a nabízí je s úsměvem dětem, doporučil, aby spíše vytáhla jablko, jogurt nebo mrkev,“ zamyslel se Hainer.