Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevená kniha inspirovala další program v muzeu

Odry /FOTOGALERIE/ -Psané slovo je základním kamenem snad všech muzejních sbírek na světě. Muzeum Oderska se může od 15. října pochlubit cenným exponátem, na který navážou další výstavy a přednášky.

17.10.2011
SDÍLEJ:

V Muzeu Oderska se objevila zrestaurovaná kniha, prvotisk, na který se mohou návštěvníci muzea podívat. Týž den, kdy byla kniha vystavena, si děti o patro výše vyráběly svou vlastní.Foto: Deník/Věra Růčková

V prostorách Muzea Oderska se v sobotu 15. října ozýval dětský smích a šustění starého papíru. Pozorovateli by rovněž neuniklo, že v jedné z místností přibyla osvětlená vitrína, jež ještě dopoledne zela prázdnotou. Oba jevy měly překvapivě jednoduché vysvětlení – ve skleněné skříňce měla již vbrzku najít domov restaurovaná inkunábule, tedy prvotisk vytvořený před rokem 1500, kterou tam během poledne umístil kurátor muzea Zdeněk Orlita. Co se týče dětí, ty v podkroví tvořily své vlastní jedinečné knihy.

Velkou část sbírek Muzea Oderska tvoří knižní fond, staré tisky, rukopisy a další dokumenty. Jejich řady nově rozšířil výše zmíněný prvotisk, jež byl objeven v březnu tohoto roku v místním farním kostele. „Jedná se o poměrně významný tisk. Nechali jsme ho zrestaurovat, protože byl v naprosto otřesném stavu, nedal se vůbec otevřít bez toho, aby se neponičil ještě víc. Prvotisk napsal františkánský kazatel Roberto Caraccioli, který působil v druhé polovině patnáctého století na severu Itálie. To dílo nese název De Laudibus Sanctorum, a ve zkratce řečeno, jedná se o soubor kázání předkládajících posluchačům příklady ze života jednotlivých světců,“ vysvětlil kurátor Orlita.

Vzácný restaurovaný výtisk přijalo muzeum do svých sbírek na konci léta. „U příležitosti tohoto převzetí a vystavení v expozici jsme se rozhodli, že uspořádáme akce, jež se budou tematicky dotýkat knih, restaurátorského řemesla, knihtisku a knihvazačství, prostě všech činností, které od středověku souvisejí s výrobou knihy. Podtextem této a dalších výstav a přednášek je kniha jako médium, které se nesmí nechat zatlačit do pozadí tím elektronickým,“ dodal Zdeněk Orlita. Jeho slova jen potvrzovala to, co se ten den dělo jen o patro výše.

Restaurátorka Marie Strnadová z Olomouce tam totiž ukazovala dětem z oderských škol, jak vyrobit celoplátěnou knižní vazbu. „Dělám to už třicet let. Restauruji staré tisky, rukopisy a prvotisky, konzervuji a tohle dělám navíc, protože mě baví práce s dětmi,“ usmála se sympatická dáma. „Děti přišly, aby viděly, jak taková kniha vůbec vzniká, samy si jednu vyrobily, a aby si jich dokázaly také patřičně vážit,“ zmínila ještě. Děti práce opravdu bavila, a tak ani nebyl čas na lumpárny. Téměř všechno dělaly samy a výsledek stál skutečně zato. „Je to úžasné. Nikdy jsem si svoji knihu nevyrobila, teda kromě sešitů. Asi si do ní budu něco psát,“ zamyslela se dvanáctiletá slečna, která si zrovna vybírala vhodnou záložku.

Pro dospělé návštěvníky je od tohoto víkendu připravena prezentace restaurování prvotisku krok za krokem, kterou lze i s popiskami vidět už nyní. Na zasvěcený komentář si však zájemci musejí ještě počkat, termín totiž ještě nebyl stanoven. Mezi akce, jež se uskuteční na přelomu listopadu a prosince, patří také dvě přednášky, věnované odsunu sudetských Němců v roce 1946 a působení československých občanů v zahraničních odbojových sborech ve Francii a Anglii a jejich vylodění v Normandii, včetně účasti v hlavních bitvách. Přesné termíny budou zveřejněny na internetových stránkách muzea www.odry.cz.

Autor: Věra Růčková

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení