Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objeví se u náměstí včelnice?

Fulnek - Vzhledem k letošnímu 420. výročí narození J. A. Komenského se město Fulnek rozhodlo připomenout si tohoto velikána instalací včelnic u náměstí.

20.2.2012
SDÍLEJ:

Radnice ve Fulneku. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Nabízí se hned několik otázek, například co má Komenský společného se včelařením? Proč ve Fulneku? A k čemu to je vlastně dobré? Vezmeme to tedy popořadě.

J. A. Komenský byl velice všestranný člověk, který ve svém životě zabrouzdal do mnoha oborů a věd. Mimo jiné byl také vášnivým včelařem. Své poznatky o chovu včel zapsal do spisů Orbis pictus a Janua linguarum reserata čili Dvéře jazyků otevřené, a měl úly i ve Fulneku. „Za tamním bratrským kostelem umístil úly a včely nechal přivézt z Uher. Zde učil své žáky, jejich rodiče a ostatní obyvatele Fulneku, jak se chovají a opatrují včely,“ podotkl emeritní ředitel přerovského Muzea Komenského, František Hýbl, a zároveň upozornil, že podle Adolfa Turka nebyl Komenský zakladatelem včelařství na Fulnecku, jak uvádějí někteří autoři.

Protože se v letošním roce slaví 420 let od narození učitele národů, rozhodlo se město Fulnek poukázat na tuto méně známou skutečnost. Pokud se podaří získat dotaci z Moravskoslezského kraje, město pořídí tři včelnice v podobě klátů.

Ty budou ze zadní strany proskleny, aby bylo možné zájemcům ukázat život a systém fungujícího včelího společenství. „Včelnice budou součástí naučné stezky Člověče, zastav se. Zda budou umístěny v zeleni pod základní uměleckou školou, kde stály i v minulosti, bude záležet na vyjádření památkářů. Cílem projektu je podpora environmentálního vzdělávání dětí a mládeže. Děti by se měly v rámci Dne Země podílet na očistě naučné stezky, zúčastnit se workshopů a přednášek o včelařství a významu včel v přírodě,“ vysvětlila starostka Fulneku Jana Mocová.

Obavy, že by včely vyhnaly obyvatele z náměstí, jsou údajně liché. „Dle vyjádření včelařů občanům žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedla starostka. A co vandalové? Osamocené kláty jen tak stojící a nikoho neohrožující je musí bezesporu velice dráždit. „Co se týká vandalů, věřím, že nikdo se neodváží demolovat včelí úly nemuselo by se jim to vyplatit,“ podotkla Jana Mocová.

Náklady na realizaci projektu jsou vyčísleny asi na 160 tisíc korun. Dotace z Moravskoslezského kraje by měla pokrýt zhruba 70 procent. Kláty by mohly zdobit okolí náměstí už v květnu či červnu letošního roku.

Autor: Věra Růčková

20.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení