Pětatřicet vozů a kusů techniky vyrazilo z Mikulčic na Hodonínsku na spanilou jízdu zpět na své základny. Od nejtěžší techniky, přes bagry až po přepravní nákladní auta.

Kolona zamířila ve čtyři odpoledne nejprve přes Lužice na hlavní tah k Břeclavi, poté na dálnici D2, pak se rozdělí. Jednotky totiž mají sídlo v Hlučíně, Zbirohu a Jihlavě. Vzhledem k velikosti konvoje hasiči poprosili řidiče o shovívavost.

"Při zásahu se prostřídalo 150 členů útvaru. Točili se v různých intervalech, které zpravidla čítaly čtyři dny," uvedla mluvčí Záchranného útvaru hasičů Jana Urbancová.

Vše na téma Ničivé tornádo na jihu Moravy NAJDETE ZDE

Před odjezdem hasičům v Mikulčicích poděkoval jihomoravský hejtman Jan Grolich. "Děkujeme! Jižní Morava nezapomene. Ale už vás nechci vidět," řekl hejtman s dovětkem, že setkání s hasiči z jiných krajů se většinou děje při nepříjemných událostech, jako jsou právě živelné pohromy. 

Hrdinové, kteří pomáhali lidem už v noci po tornádu a poté odpracovali v zasažených obcích tisíce hodin, včetně emotivních demolic domů, dostali také dary.

První jednotky Záchranného útvaru do postižené oblasti Břeclavska a Hodonínska dorazily už několik hodin po řádění tornáda, tedy v pátek 25. června ve tři hodiny ráno.