Tunely, skluzavky, houpačky, lávky, kopeček na sáňkování, vodní prvek, který slouží zároveň jako pítko, a další atrakce, ale nejen ty, obsahuje rekonstruovaná zahrada v areálu Základní školy a mateřské školy Hladké Životice. O přeměně školní zahrady uvažovaly pracovnice školky a školy již delší dobu, ale stále nebyly příhodné podmínky. Až teď. „Požádali jsme o dotaci ministerstvo životního prostředí a podařilo se," uvedla starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková a upřesnila, že projekt Zahrada v přírodním stylu stál celkově téměř dva miliony korun, obec na něj dala ze svého rozpočtu 283 tisíc korun a více než 1,5 milionu korun byla dotace z ministerstva.

„Problém byl technicky napasovat tu vizi na tehdejší stav," uvedl pro Novojičínský deník Bohuslav Dvořák, jehož firma, jako vítěz ve výběrovém řízení, zakázku od obce získala. Nakonec si poradila se vším. „Tunel byl třeba zamýšlen jen tak, že kdyby tam děti vyběhly, tak spadnou a déšť by navezenou půdu smýval. Tak jsme udělali kolem bednění," pokračoval Bohuslav Dvořák s tím, že při tvorbě využili co nejvíce přírodních materiálů, aby zahrada co nejvíce navazovala na okolní krajinu.

Kromě různých dětských atrakcí zahrnuje zahrada například také dvě takzvaná „broukoviště". „V rámci environmentální výchovy vyplní děti boxy různým materiálem teď jsem třeba dovezl pytel šišek. Dají se tam například duté cihly, šišky, proutí a další materiály každý box jiný. A podle toho, co čemu vyhovuje, to osídlí brouci a další hmyz. Přírodu to nezachrání, ale pozitivní je, že by děti mohly postupně vnímat, jak ta příroda funguje," poznamenal Bohuslav Dvořák.

Ten také později několik desítek přítomných dětí upozornil, že budou muset zalévat vrboviště, což jsou stavby z vrbového proutí, aby proutí neuschlo. Děti slíbily, že se o zalévání zahrady určitě postarají.

Lenka Lakomá, vedoucí učitelka v mateřské škole, při oficiálním otevření zahrady upozornila, že děti už se nemohly dočkat a učitelé měli problém je uhlídat, aby do zahrady nevnikaly dříve, než byla hotová. Starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková pak poděkovala všem, kdo se na projektu podíleli, a poprosila rodiče, aby byli shovívaví a nespílali dětem, až budou chodit domů třeba mokré nebo špinavé. „Děti, které přijdou domů unavené, už doma nezlobí," dodala starostka, jež pak, společně s dětmi, symbolicky přestřihla pásku.

Mnoho z nich se s radostným křikem rozběhlo po nových atrakcích, další zamířily do fronty, která směřovala k čokoládové fontáně v garáži.

Velký podíl na tom, že se v Hladkých Životicích rozhodli totálně předělat školní zahradu, mají podle ředitelky školy Jitky Poláškové také rodiče. „Bylo tady už všechno hodně staré a rodiče poukazovali na to, že by bylo dobré se zahradou něco udělat. Jako učitelky jsme byly trochu na pochybách, ale když jsme viděly, jak děti reagovaly, tak jsme si řekly, že děláme dobře," uzavřela ředitelka školy Jitka Polášková.