Vůně guláše opět po roce provoněla autokemp ve Frenštátě pod Radhoštěm. V sobotu 26. července se tam totiž konal již 23. ročník Gulášových slavností.

Krásné počasí přilákalo davy milovníků dobrého jídla. Lidé ochutnávali kousky od osvědčených borců, kteří se soutěže zúčastňují pravidelně, ale také od úplných nováčků. Soutěžící se vedle ohňů v parném počasí doslova pekli a jednoduché to neměla ani pětičlenná odborná porota. Kuchaři totiž letos uvařili sedmnáct druhů guláše.

Zdařilý ročník

„Už tady do Frenštátu jezdím vyhodnocovat guláše několik roků a musím říct, že letos jsem byl mile překvapen. Po dlouhé době jsem si na guláších opravdu pochutnal. Loňský rok byl poměrně slabší, ale letošní rok klobouk dolů. Některé guláše byly přímo excelentní," pochválil soutěžící Václav Forman, předseda poroty a zároveň předseda Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, pobočky Severní Morava a Slezsko.

Porota nehodnotila pouze guláše, ale také stánky, ve kterých se prodávaly. Sledovala u nich kreativitu, vtip i to, jak na sebe dokázali prodávající upoutat pozornost. „Nejlepší stánek dostal 87 bodů a měli ho Holešovští kuchaři," vyhlásil vítěze v této kategorii Václav Forman.

U gulášů zase porotci hodnotili chuť, barvu, vzhled pokrmu a použité suroviny. „Když jsem soutěž ráno zahajoval, říkal jsem: Nechoďte do žádných experimentů, běžte do klasických gulášů. A zase byly experimenty. Některé guláše vypadaly spíše jak gulášová polévka, některé ani jako to ne. Ale zase byly některé, které byly excelentní," chválil a káral předseda poroty.

A kdo uvařil ten nejlepší kotlíkový guláš? Třetí místo obsadili pánové Jiří Geryk a Jaroslav Špaček s Řeznickým gulášem. Druhé místo porota přiřkla Holešovským kuchařům za Pikantní guláš z vepřových kolen a vítězství si letos z Frenštátu opět odvezl šéfkuchař Karel Drápal se svým týmem Ondrášova družina. S gulášem nazvaným Jelení guláš zbojníka Ondráše obhájili titul již potřetí.

A zdá se, že zaslouženě. „Ochutnali jsme celkem čtyři guláše, víc jsme nezvládli, a nejvíce nám chutnal právě ten vítězný. Taky jsme na něj nejdéle čekali, byla tam největší fronta," smál se jeden z návštěvníků Gulášových slavností.